Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 16 lutego 2016 r. w gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, pod przewodnictwem p. Piotra Warczyńskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Wybór wspólprzewodniczących Zespołu (zgodnie z regulaminem pracami Zespołu kieruje trzech współprzewodniczących po jednym ze strony pracowników, pracodawców i strony rządowej). Ustalenie kolejności przewodniczenia pracom Zespołu.
3. Aktualizacja regulaminu Zespołu (m.in. wskazanie resortów, które obok Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będą zapraszane do udziału w pracach Zespołu, decyzja co do liczebności delegacji).
4. Przyjęcie ramowego harmonogramu prac Zespołu (na podstawie propozycji przedstawionych przez stronę pracowników i stronę pracodawców).
5. Sprawy różne.
Posiedzenie Zespołu, który wznowił prace po trzyletniej przerwie, otworzył Pan Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia. Minister wyraził wolę, aby Zespół spotykał się systematycznie, aby można było w tym gronie efektywnie rozwiązywać problemy jakie znajdują się w jego gestii.
Następnie Zespół dokonał wyboru, 3-ch współprzewodniczących: ze strony pracowników – p. Marię Jolantę Ochman, NSZZ „Solidarność” reprezentująca stronę pracowniczą; p. Andrzeja Mądrala, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, ze strony pracodawców oraz p. Piotra Warczyńskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, jako reprezentanta strony rządowej.
Strona rządowa przedstawiła zmiany do Regulaminu prac Zespołu, będące m.in. konsekwencją zmian w rządzie oraz w działach administracji publicznej. Poddana została również propozycja rozszerzenia składu Zespołu o stałych reprezentantów innych podmiotów, np. NFZ. Uzgodniono, że strony Zespołu otrzymają projekt nowego regulaminu, celem zgłoszenia ewentualnych uwag, tak aby mógł zostać przyjęty na kolejnym posiedzeniu.
W trakcie dyskusji nad harmonogramem prac Zespołu uzgodniono najistotniejsze problemy, którymi Zespół winien zająć się w pierwszej kolejności. Do takich należą m.in. tematy: wzrost wynagrodzeń personelu medycznego, polityka lekowa, braki kadrowe w ochronie zdrowia, finansowanie służby zdrowia w kontekście PKB.
Uzgodniono, że zespół powinien obradować z częstotliwością co dwa tygodnie (poniedziałki godz. 13.00). Kolejne spotkanie zaplanowano na 29.02.2016.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego