Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie zespołu ds. usług publicznych

03-03-2016

W dniu 2 marca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych pod przewodnictwem Urszuli Michalskiej – przedstawicielki OPZZ.

W spotkaniu udział wzięła Teresa Wargocka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Krzysztof Michałkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Warczyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Tematem spotkania była dyskusja dotycząca planowanych zmian w edukacji w zakresie obowiązku szkolnego oraz ustroju szkolnego.

T. Wargocka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej poinformowała, że 22 grudnia 2015 r. Sejm przyjął ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Przypomniała, że Polska zobowiązała się przed Komisją Europejską do przyjęcia tejże ustawy do końca 2015 r., a niespełnienie tego warunku groziło utratą środków finansowych oraz brakiem decyzji na uruchomienie środków z nowej  perspektywy finansowej skierowanych do rynku pracy na podnoszenie kwalifikacji osób dorosłych.

Następnie zakomunikowała, że 23 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Podkreśliła, że zgodnie z zapowiedzią w expose Pani Premier Beaty Szydło  do rodziców będzie należał wybór czy dziecko rozpocznie naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat czy 7 lat. Kolejną zmianą w ustawie jest wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół oraz prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty przez Ministra Edukacji Narodowej.

Wiceminister T. Wargocka zakomunikowała, że w resorcie ukończono prace nad zmianami w ustawie Karta Nauczyciela, które obejmują m.in. odejście od tzw. godzin karcianych, rozszerzenie wymogu niekaralności na wszystkich nauczycieli.

Obecnie resort edukacji pracuje nad zmianą ustawy o systemie oświaty, która przewiduje m.in. rezygnację ze sprawdzianu szóstoklasistów, powołanie kolegium arbitrażu egzaminacyjnego dotyczącego wyników egzaminów maturalnych.  

Ponadto nadmieniła, że będą prowadzone debaty o systemie edukacji. Pierwsza odbędzie się  14 marca br. we Wrocławiu.

Ustalono, że kwestie dotyczące  aspektów ekonomicznych wprowadzanych zmian w edukacji powinny zostać włączone pod obrady Rady Dialogu Społecznego oraz podjęto decyzję o powołaniu podzespołu ds. służb mundurowych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: