Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 10 marca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie doraźnego zespołu ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Marka Kowalskiego – przedstawiciela Konfederacji Lewiatan. W spotkaniu udział wziął Kazimierz Michałkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Finansów.
Porządek posiedzenia obejmował:
Na początku posiedzenia przedstawicielka NSZZ „Solidarność” zwróciła się z prośbą do Przewodniczącego zespołu o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący zmian w projekcie ustawy - Prawo zamówień publicznych. Członkowie przychylili się do powyższej propozycji.
Przedstawiciel Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że resort zgłosił szereg uwag, dotyczących możliwości stosowania pewnych wyłączeń, stosowania rozwiązań krajowych w sprzęcie, który resort pozyskuje. Podkreślił, iż co do zasady MON wnioskował o wyłączenie zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa do odrębnej regulacji. Stworzyłoby to bardziej przejrzysty i czytelny akt prawny oraz uprościłoby niektóre procedury. Ponadto dodał, że do prac w ramach omawianego projektu ustawy resort proponuje powołanie zespołu międzyresortowego do rozpatrzenia i rozstrzygnięcia określenia zasad funkcjonowania całego systemu zamówień w dziedzinie obronności jak też funkcjonowania potencjału obronnego.
W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja dotycząca zmian w nowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych. Przewodniczący zespołu M. Kowalski poinformował, że w projekcie przygotowanym przez stronę rządową dotyczącym zamówień publicznych w wersji z 7 marca 2016 r. pojawiły się inne zapisy dotyczące art. 29 niż te, które zostały zarekomendowane przez zespół ds. zamówień publicznych a następnie przyjęte w Uchwale nr 3 partnerów społecznych. Wobec powyższego zaproponował przyjęcie stanowiska postulującego przywrócenie pierwotnej wersji zapisów. Ponadto strona społeczna zespołu nadal postuluje, aby kwestie in-housu były procedowane w odrębnej ustawie. Kolejną kwestią poruszaną przez zespół była Rada Zamówień Publicznych i rozszerzenie jej składu o przedstawicieli pracowników.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego