Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 21 czerwca 2016 r. w gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. Obrady prowadziła Jolanta Ochman, Współprzewodnicząca Zespołu ze strony związkowej.
Posiedzenie w całości poświęcone było pracom nad projektem ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych.
Biorący udział w posiedzeniu Zespołu Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia poinformował , że celem projektu jest określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę poszczególnych grup zawodowych pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiocie leczniczym, sposobu jego ustalania oraz trybu i harmonogramu dochodzenia do tego wynagrodzenia. Zgodnie z projektowaną ustawą minimalne wynagrodzenie zasadnicze będzie stanowiło iloczyn kwoty bazowej i współczynnika określonego w załączniku do ustawy. W okresie przejściowym tj. do dnia 31 grudnia 2021 r. kwota bazowa została ustalona na poziomie 3.900 zł brutto. Projekt zakłada podział pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych na 11 grup zawodowych, które określone zostały w oparciu o kryterium poziomu wykształcenia wymaganego od danego pracownika oraz dodatkowo posiadanej przez niego specjalizacji. Zgodnie z założeniami docelowa wysokość wynagrodzenia minimalnego miałaby zostać osiągnięta dopiero po upływie wskazanego w ustawie okresu przejściowego. Do tego czasu pracodawcy, w wyniku corocznych rozmów ze związkami zawodowymi będą uzgadniać wysokość stopniowego wzrostu wynagrodzeń, uwzględniając sytuację i możliwości finansowe podmiotu leczniczego. Zapewniony ma być przy tym proporcjonalny dla każdej z grup zawodowych średni wzrost tego wynagrodzenia. Ponadto wynagrodzenie pracownika, począwszy od 2018 r., będzie corocznie podwyższane co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem, a wynagrodzeniem zasadniczym pracownika, aż do osiągnięcia poziomu minimalnego wynagrodzenia. Skutek finansowy dla podmiotów leczniczych w momencie osiągnięcia docelowych poziomów minimalnych wynagrodzeń szacowany jest na około 6,7 mld zł.
Po dyskusji nad przedstawionym projektem ustawy partnerzy społeczni ogłosili Komunikat o treści:
„21 czerwca 2016 r. odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Tematem obrad był przedstawiony przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła wstępny projekt ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia zasadnicze pracowników medycznych podmiotów leczniczych. Strona pracodawców oraz NSZZ „Solidarność” i OPZZ uznali za zasadne prowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia dalszych prac nad projektem przedmiotowej regulacji. Partnerzy społeczni wnioskują o prowadzenie prac legislacyjnych bez zbędnej zwłoki. Forum Związków Zawodowych wstrzymało się od głosu i zapowiedziało zgłoszenie swojego stanowiska co do trybu prowadzenia prac nad tym projektem w terminie późniejszym”.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego