Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 22 czerwca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się wspólne posiedzenie zespołów problemowych Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych i ds. ubezpieczeń społecznych. Obrady prowadzili: w pierwszej części Henryk Nakonieczny oraz w drugiej części Jan Klimek.
W spotkaniu udział wzięli: Marcin Zieleniecki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wiesław Janczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Porządek posiedzenia przedstawiał się następująco:
1. Informacja Ministerstwa Finansów na temat:
• Założeń projektu budżetu państwa na 2017 r. w tym prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2017;
• Propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2017.
2. Dyskusja nad wypracowaniem wspólnego stanowiska na temat zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2017 r. zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
3. Sprawy różne.
Wiceminister W. Janczyk omówił założenia projektu budżetu państwa na 2017 r. Poinformował, że w 2017 r. realne tempo wzrostu PKB wyniesie 3,9 proc. (w 2016 r. – 3,8 proc.). Podkreślił, że podstawowym czynnikiem wzrostu PKB będzie prywatny popyt krajowy. Realny wzrost spożycia prywatnego przyspieszy do 4,1 proc (w 2016 r. – 4,0 proc.), co będzie efektem m.in. całorocznego funkcjonowania programu „Rodzina 500+”. Ponadto poinformował, ze rozwój gospodarki przełoży się na wzrost zatrudnienia, co w efekcie spowoduje, że stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec 2017 r. wyniesie 8,1 proc. (pod koniec 2016 r. ma to być 9,1 proc.). Przewidziano, że w 2016 r. i 2017 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 4,4 proc. W 2016 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadną o 0,4 proc. w stosunku do 2015 r., a w 2017 r. wskaźnik CPI (inflacja) wyniesie 1,3 proc.
Następnie partnerzy społeczni zwrócili uwagę na następujące kwestie:
W dalszej części spotkania Wiceminister M. Zieleniecki poinformował, że wskaźnik waloryzacji, który uwzględnia wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych oraz wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej powinien uwzględniać co najmniej 20 % realnego wzrostu płac. Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na ustawowym poziomie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2016 r., przy założeniu, że:
Zakłada się, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, która zostanie przeprowadzona 1 marca 2017 r. wyniesie nie mniej niż 100,88 %. Planuje się również zastosowanie mechanizmu wspierającego osoby otrzymujące najniższe świadczenia emerytalno-rentowe. Rozważane są różne warianty wsparcia tych osób.
Przedstawiciele strony pracodawców przychylali się do przedstawionej przez stronę rządową propozycji zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2016 r., choć uważają, że dodatki jednorazowe nie są najlepszym rozwiązaniem.
Przedstawiciele strony związkowej uważają, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2016 roku zwiększony o 50 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. Proponują wprowadzenie odrębnych uregulowań dających możliwość podniesienia o 200 zł. najniższych świadczeń.
Partnerzy społeczni w trakcie posiedzenia nie uzgodnili wysokości wzrostu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2017 r.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego