Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

07-07-2016

W dniu 6 lipca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy z udziałem Stanisława Szweda - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Jadwigi Emilewicz – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Mariusza Gajdy – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Marka Posobkiewicza – Głównego Inspektora Sanitarnego.

W pierwszej części spotkania odbyła się dyskusja na temat Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w kontekście proponowanych rozwiązań legislacyjnych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw.  Strona pracodawców i strona związkowa Zespołu przyjęły wspólne stanowisko w sprawie zmian systemowych w Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które doprowadziłoby do wzrostu transparentności i efektywności wydatkowania środków oraz zwiększenia roli partnerów społecznych w określaniu sposobu ich rozdysponowania. Jednocześnie  strony nie zgadzają się na wykorzystanie środków Funduszu Pracy do realizacji celów niezwiązanych bezpośrednio z aktywnym przeciwdziałaniem bezrobociu oraz łagodzeniem jego skutków.

W dalszej części spotkania rozmawiano o poselskim projekcie ustawy o Inspekcji Żywności, który proponuje reformą instytucjonalną na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności w Polsce. W toku dyskusji podkreślano, że wprowadzenie tak dużej zmiany systemowej powinno być poprzedzone wnikliwą analizą. Strona pracowników i strona pracodawców Zespołu przyjęła stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o Inspekcji Żywności, w którym strony przedstawiły swoje zastrzeżenia do projektowanej regulacji.

Następnie dyskutowano o projekcie ustawy – Prawo wodne, którego celem jest zmiana systemu zarzadzania gospodarką wodną zgodnie z przepisami Ramowej Dyrektywy Wodnej. Wprowadzenie opłat na rzecz gospodarki wodnej wynika z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz zabezpieczenia przed suszą. Partnerzy społeczni byli zgodni, że reforma jest potrzebna, ale proponowane zapisy wprowadzające nowe opłaty dla przedsiębiorstw za korzystanie z wody będą skutkowały pogorszeniem sytuacji zakładów jak i wyższymi opłatami dla obywateli. Strona społeczna Zespołu przygotuje stanowisko w sprawie projektu ustawy – Prawo wodne.

W ramach Zespołu została powołana Grupa robocza ds. środowiskowych.
 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: