Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 25 lipca br. odbyło się posiedzenie branżowego Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, któremu przewodniczył pan Andrzej Mądrala, współprzewodniczący ze strony pracodawców.
Pierwszym, poruszonym tematem, była informacja o stanie prac nad dokumentem „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej", która przedstawił wiceminister Krzysztof Łanda informując, że dokument powinien zostać opracowany do końca 2016 r. Obok tego MZ przygotuje tzw. ,,dużą nowelizacją" ustawy refundacyjnej oraz Prawa farmaceutycznego, której zadaniem będzie kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z refundacją leków.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło również informację dot. dynamiki prac nad projektem ustawy w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Poddane zostały analizie uwagi partnerów społecznych m.in.. w części dot. zakresu podmiotowego ustawy, jak i kwestii „zamrożenia” kwoty podstawowej do naliczania wynagrodzenia na tzw. okres przejściowy (5 lat).
Przedstawiono również informację Ministerstwa Zdrowia na temat efektów prac Zespołu do opracowania projektu założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.Po dokonaniu diagnozy obecnego stanu, rozpoczęto prace nad rekomendacjami zmian zakładając, że zarówno edukacja, jak i profilaktyka powinny odgrywać dominującą rolę w systemie. Należy również skupić się nad alternatywnym modelem medycyny rodzinnej, tak by dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej był bardziej efektywny.
Równie ważnym był temat dot. finansowa instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia. Będzie on przedmiotem dalszej, pogłębionej analizy, tym bardziej, że sytuacja ta nie jest najlepsza, a jak wskazano, na 16 instytutów aż 14 zamknęło bilans z ujemnym wynikiem finansowym. Ponadto Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Instytut Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Onkologii generują znaczące zobowiązania wymagalne. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również stan finansowania, realizowane inwestycje oraz wykonania kontraktów przez NFZ.
Omówiono ponadto stan prac nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.Wiceminister Piotr Gryza poinformował, że trwa analiza uwag, jakie wpłynęły po konsultacjach społecznych.
Kolejne posiedzenie Zespołu zaplanowano na 8 sierpnia br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego