Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie zespołu problemowego ds. usług publicznych

28-07-2016

W dniu 27 lipca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych pod przewodnictwem Sławomira Broniarza.

W spotkaniu oprócz statutowych członków zespołu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Tematyka spotkania obejmowała:

  1. Kierunki i warunki rozwoju szkodnictwa zawodowego - informacja Związku Rzemiosła Polskiego.
  2. Informacje z dotychczasowych posiedzeń podzespołu problemowego ds. służb mundurowych działającego w ramach Zespołu problemowego ds. usług publicznych.

Przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego zaprezentował zmiany w systemie edukacji zawodowej. Odniósł się do kwestii powoływania nowych Centrów Kształcenia i Egzaminowania i ich ciągłego finansowania z budżetu. Zaznaczył, że takie Centra istnieją już w strukturach rzemiosła organizując egzaminy Czeladnicze i Mistrzowskie, kursy kwalifikacyjne oraz inne szkolenia dostosowane do potrzeby gospodarki.

Postulował o następujące zmiany:

  1. Powołanie powszechnego samorządu rzemiosła.
  2. Wprowadzenie obowiązku posiadania kwalifikacji do wykonywania zawodów rzemieślniczych.
  3. Wprowadzenie szkoły branżowej I i II stopnia.
  4. Wcielenie Centrów Kształcenia Praktycznego w struktury rzemiosła.
  5. Powrót do 34 miesięcy nauki oraz przeprowadzanie egzaminów zawodowych tylko w rzemiośle.
  6. Umieszczenie oceny z egzaminu czeladniczego na świadectwie ukończenia szkoły zawodowej.

Ustalono, że Zespół spotka się w drugiej połowie września br. na temat kierunków zmian w szkolnictwie zawodowym.

Następnie Mariusz Tyl - Przewodniczący podzespołu ds. służb mundurowych przedstawił sprawozdanie z prac. Poinformował, że celem podzespołu jest prowadzenie dialogu społecznego w sprawach związanych z funkcjonowaniem służb mundurowych. Zakomunikował, że odbyły się 3 posiedzenia w trakcie których omówiono m.in:

  • Realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 03.03.2015 r. sygn. akt K 39/13 poprzez włączenie funkcjonariuszy Służby Celnej do ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służb Więziennej oraz ich rodzin - analiza art. "15a" ustawy.
  • Przywrócenie regulacji prawnych dla wszystkich służb mundurowych dotyczących świadczenia w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim w wysokości 100% uposażenia.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa w związku z organizacją XXXI Światowych Dni Młodzieży w dniach 27-31 lipca 2016 roku i Szczytu NATO w dniach 8-9 lipca 2016 roku.
  • Założenia ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020 dla wszystkich służb mundurowych.
  • Wprowadzenie regulacji dotyczącej 100% wymiaru uposażenia za przedłużony czas służby.
  • Analizę potrzeb zatrudnienia w związku z obecną sytuacją międzynarodową (terroryzm, wzmożona migracja, potrzeba wzmocnienia bezpieczeństwa).
  • Analizę bezpieczeństwa pełnienia służby przez funkcjonariuszy we wszystkich służbach.

Kolejne posiedzenie podzespołu przewidziane jest na wrzesień br.

Przewodniczący Zespołu S. Broniarz reasumując poinformował, że członkowie zespołu przyjęli do wiadomości sprawozdanie z prac podzespołu ds. służb mundurowych oraz zwrócił się z apelem do strony pracodawców o czynne włączenie się w prace podzespołu ds. służb mundurowych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: