Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 16 września 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego, które prowadził Zbigniew Żurek – Przewodniczący Zespołu.
Członkowie Zespołu przedyskutowali wnioski NSZZ „Solidarność” z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie przedłożenia Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego propozycji wprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych rozszerzenia podstawy programowej o problemy pracy ludzkiej oraz utworzenia Narodowego Programu Badań nad Pracą oraz OPZZ z dnia 14 czerwca 2016 r. w sprawie wprowadzenia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Szkolnictwa Wyższego i Nauki planów nauczania tematyki związanej z dialogiem społecznym, partnerami społecznymi i zakresem ich działania oraz prawem pracy. Uzgodniono, że zostanie przygotowane stanowisko strony społecznej Zespołu w tej sprawie, które następnie będzie przekazane Prezydium Rady Dialogu Społecznego. W stanowisku tym Zespół wystąpi z wnioskiem o postulowane rozszerzenie podstawy programowej, a także o powołanie grupy roboczej, która podejmie prace w tym zakresie – z udziałem przedstawicieli MEN i MNiSW.
Zespół postanowił przełożyć dyskusję nad projektem rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych (dokument wpłynął do Zespołu w dniu 7 września br.). Przyjęto ustalenie, że poszczególne organizacje związkowe i pracodawców przekażą swoje uwagi do projektu na piśmie.
Przewodniczący Zespołu poinformował, że Prezydium RDS na posiedzeniu w dniu 15 września br. podjęło decyzję, iż prace nad zmianami ustawy o RDS w części dotyczącej WRDS zostają odłożone do czasu rewizji ustawy. W związku z powyższym strona rządowa zadeklarowała wycofanie projektu nowelizacji ustawy.
W dalszym ciągu spotkania Zespół zajął się dialogiem regionalnym. Zaproszeni przedstawiciele Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego przekazali informacje na temat swoich prac.
Na zakończenie posiedzenia rozstrzygnięto sprawy proceduralne związane z powołaniem grupy roboczej ds. europejskiego dialogu społecznego w ramach Zespołu problemowego RDS ds. rozwoju dialogu społecznego.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego