Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 3 listopada 2016 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnejpod przewodnictwem p. Tomasza Żuchowskiego, Współprzewodniczącego ze strony rządowej.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło założenia programu „Mieszkanie Plus”, Program ma się opierać się na trzech głównych filarach: mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy), wsparciu budownictwa społecznego, oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe(Indywidualne Konta Mieszkaniowe). Jest on pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Program dedykowanyjestdoklasy średniej, tak aby Polacy mogli budować swoje oszczędności, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia. W kolejce po rządowe mieszkania będą preferowane rodziny wielodzietne.
Resort infrastruktury przedstawił także projekt ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany, który będzie normował sprawy z zakresu kształtowania i realizacji polityki przestrzennej na szczeblu gminy, obszaru funkcjonalnego, regionu oraz kraju. Obejmuje to zarówno uchwalanie jak i wykonywanie aktów planowania przestrzennego, np. w zakresie realizacji dróg publicznych i sieci. W Kodeksie ujęte są regulacje dotyczące nabywania nieruchomości w związku z realizacją celów publicznych oraz elementy postępowań w przedmiocie oceny oddziaływania na środowisko, zastępując w tym zakresie wszystkie tzw. specustawy inwestycyjne. Kodeks w sposób wyczerpujący ureguluje realizację inwestycji budowlanych, w tym uzyskanie zgody inwestycyjnej, zgody na użytkowanie oraz zasady utrzymania obiektów budowlanych i postępowania w sprawie katastrof.
Kolejnym punktem posiedzenia była informacja o współdziałaniu Resortu z partnerami społecznymi we wdrażaniu ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w sektorze budownictwa i gospodarowania nieruchomościami. Największym wyzwaniem stojącym przed rozwojem szkolnictwa zawodowego jest znalezienie rozwiązań, które ściśle połączą rynek pracy z obszaru budownictwa z systemem kształcenia. Dlatego też kluczową rolę odgrywać będzie współpraca z przedsiębiorcami i instytucjami rynku pracy. W opinii MIiB obecnie istotne jest podjęcie m.in. dyskusji na temat postanowień i procedur określonych ww. ustawie, która wprowadziła nowy zbiór zasad i standardów, jak również nowe funkcje, role oraz procedury regulujące sposób działania różnych podmiotów związanych z nadawaniem kwalifikacji oraz zapewnienia ich jakości.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego