Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 3 listopada 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych. W spotkaniu udział wziął Pan Maciej Kopeć – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.
Tematyka spotkania obejmowała:
a) Ustawy – Prawo oświatowe;
b) Ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.
Istotną zmianą w stosunku do stanu obecnego są rozwiązania dotyczące nowego ustroju szkolnego oraz związane z tym modyfikacje w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Przewiduje się także inne zmiany systemowe w wybranych obszarach oświaty, wzmacniające i uzupełniające zmiany ustroju szkolnego. Zgodnie z przepisami zawartymi w projekcie ustawy – Prawo oświatowe, ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej, ulegnie przekształceniu. Zmiany ustroju szkolnego opisane w projekcie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe będą miały charakter ewolucyjny i rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.
Wiceminister M. Kopeć poinformował, że zakończył się etap konsultacji społecznych dotyczący projektów ustaw. Odniósł się do wprowadzonych zmian, które dotyczą m.in. opiniowania przez związki zawodowe arkusza organizacyjnego przed przekazaniem do kuratora oświaty; corocznego uzgadniania ze związkami zawodowymi regulaminu płacowego; opiniowania przez związki zawodowe uchwały, którą będzie podejmować samorząd w związku z reforma i zmianą sieci szkół. Podkreślił, że część uwag zgłoszonych przez związki zawodowe będzie dyskutowana na forum zespołu, który będzie działał przy resorcie edukacji narodowej.
Następnie odbyła się dyskusja z udziałem partnerów społecznych.
W drugiej części spotkania strona społeczna przyjęła wspólne stanowisko ws. projektu ustawy Prawo oświatowe i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego