Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

09-11-2016

W dniu 7 listopada 2016 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu udział wzięli Grzegorz Tobiszowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, przedstawiciele ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Finansów, prezesi spółek górniczych, przewodniczący górniczych central związkowych, Dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Wojciech Piecha senator RP.

Podczas spotkania przyjęto dwa wspólne stanowiska zespołu dotyczące obniżenia obciążeń publicznoprawnych górnictwa węgla kamiennego oraz  w sprawie przyspieszenia prac nad wznowieniem wygasających koncesji wydobywczych spółek węglowych.

W pierwszej części spotkania przedstawiono sytuację sektora węgla kamiennego w trzech kwartałach 2016 r. Górnictwo węgla kamiennego w ciągu 9 miesięcy 2016 r. uzyskało ujemny wynik ze sprzedaży węgla kamiennego w wysokości -1,38 mld zł. Wynik ten był o 529,9 mln zł lepszy od wyniku w analogicznym okresie 2015 r. W 2016 r. roku w polskich kopalniach wydobyto ok. 52 mln ton węgla, w tym 42 mln ton energetycznego i 10 mln ton koksowego. Sprzedano 54 mln ton czyli o niecałe 3% więcej niż w analogicznym czasie roku ubiegłego, głównie polskim odbiorcom (47,4 mln ton). Do września 2016 r. wyeksportowano 6,68 mln ton. Na zwałach zgromadzone są 3,4 mln ton. Import do sierpnia wyniósł 5,2 miliona ton. To oznacza, że Polska eksportuje o milion ton węgla więcej niż sprowadza zza granicy.

Dyskutowano również o przyszłości kopalń Makoszowy i Krupiński. Uzgodniono, że powstanie zespół, który przeanalizuje sytuację kopalni Makoszowy. W jego skład wejdą przedstawiciele polskiej grupy Górniczej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki węglowej, strony społecznej i Ministerstwa Energii. Podczas dyskusji podkreślano, że bez względu na ustalenia zespołu załoga kopalni Makoszowy ma zagwarantowaną pracę w kopalniach PGG.

Kopalnia Krupiński należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być zgodnie z zapisami porozumienia z obligatariuszami przeniesiona do SRK. Na 29 listopada wyznaczony został termin walnego zgromadzenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podczas którego akcjonariusze mają podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie Do tego czasu wnioski z ponownej analizy sytuacji przedstawić ma zespół powołany po październikowym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.

Następnie przedstawiono stan prac nad programem dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2016-2030 r.. Zespół powołany w celu opracowana propozycji programu przedstawi projekt dokumentu w połowie października br. Ww. projekt zostanie skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że analizowane jest połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą. Podkreślił jednak, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Ponadto strona rządowa przedstawiła propozycję wykupu przez Skarb Państwa praw do deputatów górniczych. W ciągu 2 tygodni partnerzy społeczni powinni przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: