Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego

01-08-2016

W dniu 29 lipca 2016 roku  odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego, na którym omawiano:

  • Przyjęcie Regulaminu Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego;
  • Informacja o pracach nad projektem „Polityka Energetyczna Polski do roku 2050”;
  • Polityka inwestycyjna PGE S.A. w najbliższych latach;
  • Informacja o sytuacji w PAK KWB Adamów S.A. i w PAK KWB Konin w zakresie spraw pracowniczych
  • Informacja o sytuacji w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział KWB Bełchatów i Oddział KWB Turów w zakresie spraw pracowniczych;
  • Omówienie problemów związanych z uzyskaniem koncesji na eksploatację nowych złóż węgla brunatnego;
  • Sprawa funkcjonowania branżowych instytutów badawczo-naukowych (w tym IGO Poltegor-Instytut z Wrocławia);
  • Wprowadzenie do Programu dla sektora górnictwa węgla brunatnego wraz z blokiem tematycznym tj. Analiza i diagnostyka stanu polskiego górnictwa węgla brunatnego;

Poprawiony tekst Regulaminu został wydrukowany i podpisany.

Wiceminister Energii Pan  Grzegorz Tobiszowski zapowiedział przegląd i analizę stanu polskiego górnictwa węgla brunatnego w celu przygotowania odpowiedniego, zintegrowanego Programu dla sektora węgla kamiennego i brunatnego. Zaproponował powołanie zespołu roboczego ds. udziału w opracowaniu takiego Programu.

Zaznaczył potrzebę ujęcia perspektywicznej działalności sektora węgla brunatnego w kontekście Polityki energetycznej oraz Strategii Rozwoju Polski.

Prezes PGE S.A. poinformował o trwających pracach nad nową Strategią energetyczną Polski, która ujmować będzie zarówno obszar węgla kamiennego jak i brunatnego. Podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne kraju oparte będzie  na tych dwóch strategicznych surowcach.

Strona związkowa KWB Adamów negatywnie skomentowała decyzję  likwidacji odkrywki Adamów  pozostawiając niezczerpaną sporą ilość zasobów tego złoża. Wskazywała na zagrożenie utraty miejsc pracy zarówno w KWB jak i Elektrowni Adamów.

Wiceminister Środowiska - Pan Paweł Sałekstwierdził, że w odniesieniu do obowiązującej Dyrektywy KE likwidacja KWB Adamów jest przesądzona.

W kwestii problemów związanych z uzyskaniem koncesji na eksploatację nowych złóż węgla brunatnego Wiceminister G. Tobiszowski potwierdził potrzebę ujęcia przez stronę rządową pewnych złóż jako strategiczne.

Wiceminister Środowiska odnosząc się do inwestycji związanych z m.in. z odkrywkami w branży węgla brunatnego zapowiedział, że  w najbliższym czasie Ministerstwo Energi wspólnie z Ministerstwem Środowiska opracuje tzw. Plan energii i klimatu, w którym powinny znaleźć się planowane przez branżę węgla brunatnego inwestycje.

Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska  poinformował o powołanym Pełnomocniku Rządu do spraw polityki surowcowej państwa. Celem działania tego zespołu będzie opracowanie polityki surowcowej państwa i racjonalnego gospodarowania złożami. Konieczne będą zmiany w prawie geologicznym i górniczym.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: