Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 9 maja 2017 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych. W spotkaniu stronę rządową reprezentowali Krzysztof Michałkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Hanna Majszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Piotr Dardziński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tematyka spotkania obejmowała:
Wiceminister P. Dardziński poinformował, że projekt ustawy o Narodowym Instytucje Technologicznym jest w trakcie konsultacji społecznych i przewiduje utworzenie Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT). Obecnie funkcjonuje 114 odrębnych instytutów badawczych, nadzorowanych przez 16 ministrów co w efekcie prowadzi do rozproszenia zasobów i negatywnie wpływa na możliwość prowadzenia jednolitej polityki rządowej w obszarze innowacyjności. Podkreślił, że utworzenie NIT zapewni bardziej efektywne zarządzanie instytutami badawczymi, które wejdą w jego skład. Dokona się tego m.in. przez ujednolicenie mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi oraz nieruchomościami. Ponadto zostanie stworzona możliwość efektywnego nadzoru nad działalnością zintegrowanych w nim instytutów.
W trakcie dyskusji partnerzy społeczni zwrócili uwagę, że utworzenie NIT doprowadzi do likwidacji dobrze pracujących instytutów badawczych realizujących zadania na rzecz różnych gałęzi gospodarki narodowej. Zaznaczono, że konsolidacja tych instytucji w jedną instytucję zakłóci realizacje tych zadań i doprowadzi do chaosu organizacyjnego oraz poniesie za sobą konsekwencje finansowe. Odniesiono się m.in. do trybu naboru i zatrudnienia pracowników, gdzie wskazano na brak w projektowanej ustawie informacji o przewidywanej strukturze stanowisk pracy. Zastrzeżenia partnerów budzą warunki wynagradzania pracowników. Zwrócono uwagę na brak określenia ze strony MNiSW w jakich dziedzinach będą prowadzone specjalizacje. Poruszono również kwestię reprezentacji pracowniczej oraz pojawienia się problemu niestabilność dla pracowników obecnie już zatrudnionych w poszczególnych instytutach. Zwrócono uwagę na formę prawną NIT.
W dalszej części spotkania przedstawicielka wojewódzkiej rady dialogu społecznego w Lublinie zaprezentowała stanowisko wrds ws. prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. W stanowisku odniesiono się do podstawowych regulacji praw pracowniczych, które nie mogą być przeniesione na poziom statutów i regulaminów uczelni. Zdaniem wrds przeniesienie tych zapisów może doprowadzić do dużego zróżnicowania praw pracowniczych w uczelniach oraz obniżenia prestiżu pracownika szkoły wyższej.
Wiceminister nauki poinformował, że resort ogłosił konkurs na przygotowanie założeń do ustawy o szkolnictwie wyższym w wyniku którego zostały przygotowane 3 projekty. Natomiast odnosząc się do stanowiska wrds poinformował, że będzie ono wzięte pod uwagę w trakcie prac nad tzw. „ustawą 2.0”.
Następnie Przewodniczący podzespołu ds. ochrony zdrowia przedstawił członkom zespołu ds. usług publicznych dwa stanowiska strony społecznej: w sprawie funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie oraz w sprawie emigracji zarobkowej pracowników wykonujących zawody medyczne.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego