Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przewodniczył trójstronnej delegacji polskiej na 106. sesję Międzynarodowej Konferencji Pracy (Genewa, 5 – 16 czerwca 2017 r.), w której uczestniczyło ponad 6000 przedstawicieli rządów, organizacji pracodawców i związków zawodowych z 187 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Pracy. Delegatem polskich pracodawców była Izabela Opęchowska ze Związku Rzemiosła Polskiego, a funkcję delegata pracowników pełnił Piotr Ostrowski, reprezentujący OPZZ.
Minister S. Szwed wziął udział w obradach plenarnych Konferencji, wygłaszając 5-minutowe wystąpienie w ramach dyskusji nad raportem Dyrektora Generalnego pt. „Praca w dobie zmiany klimatu: zielona inicjatywa”, którym odniósł się do trzech inicjatyw związanych ze zbliżającym się stuleciem MOP: zielonej inicjatywy, inicjatywy „kobiety w pracy” i inicjatywy „przyszłość pracy”, przedstawiając w szczególności polskie rozwiązania związane z godzeniem życia zawodowego i rodzinnego.
Na marginesie MKP Minister Szwed spotkał się z Minister Pracy Francji, Muriel Penicaud i Ministrem Siły Roboczej Singapuru, Lim Swee Say. Tematem spotkania z Minister Penicaud były kwestie dotyczące pracowników delegowanych. Obie strony podkreślały wagę tego tematu w kontekście rynków pracy oraz rozwoju gospodarki i konkurencyjności podmiotów gospodarczych. Podczas spotkania z Ministrem LIM rozmawiano o sytuacji na rynkach pracy w obydwu państwach i wyzwaniach, jakie stoją przed obydwoma resortami. Delegacja Singapuru wyraziła duże zainteresowanie polskim systemem emerytalnym w kontekście ostatnich zmian związanych z ustawowym obniżeniem wieku emerytalnego, strukturą i sposobami wnoszenia składek na fundusze emerytalne przy różnych formach zatrudnienia (umowy zlecenie, umowy o dzieło, samozatrudnienie), jak i demograficznymi uwarunkowaniami, które determinują rozwiązania wprowadzane w tym obszarach.
Przy okazji 106.sesji MKP oraz spotkań jej towarzyszących, Minister Szwed odbył także kilka rozmów kurtuazyjnych m.in. z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Bułgarii, Biserem Petkovem, Ministrem PracyPanamy, Luisem Ernesto Carlesem Rudy, który pełnił funkcję Przewodniczącego Konferencji oraz Dyrektorem Generalnym Międzynarodowego Biura Pracy, Guyem Ryderem.
* * *
W wyniku 106.sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęte zostało Zalecenie nr 205 dotyczące zatrudnienia i godnej pracy na rzecz pokoju i zdolności odbudowy, które stanowi wyjątkowy instrument określający środki związane ze światem pracy mające na celu zapobieganie niszczącym skutkom konfliktów i kataklizmów dla gospodarek oraz społeczeństw i radzenie sobie z nimi. Ponadto Konferencja debatowała nad problematyką migracji pracowniczych i przeprowadziła dyskusję okresową zgodnie z Deklaracją MOP dotyczącą sprawiedliwości społecznej na rzecz uczciwej globalizacji z 2008 r., odnoszącą się do fundamentalnych zasad i praw w pracy. W trakcie MKP odbyły się również wybory do organu wykonawczego MOP, Rady Administracyjnej, na lata 2017 – 2020, w których Polska została wybrana na członka tytularnego. Przyjęto też budżet MOP na lata 2018 – 19 w wysokości 784 milionów USD.
W ramach MKP odbył się także szczyt „Kobiety w pracy”, podczas którego m.in. takie osobistości kobiece jak Prezydent Malty, Mauritiusa i Nepalu oraz szefowe dwóch najważniejszych światowych organizacji pracodawców i pracowników dyskutowały o lepszej przyszłości dla kobiet w świecie pracy, działaniach potrzebnych w celu wyeliminowania przeszkód, które kobiety napotykają w zatrudnieniu i wykonywaniu zawodu oraz o równouprawnieniu na rynku pracy.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego