Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Zdjęcie: Pracodawcy RP

Posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

26-06-2017

W dniu 26 czerwca 2017 r. w siedzibie Pracodawców RP przy ul. Brukselskiej 7 odbyło się na prośbę związków zawodowych „nadzwyczajne” posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

W pierwszej części spotkania dyskutowano na temat projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministrem Rozwoju i Finansów przewiduje zmiany mające na celu likwidację lub ograniczenie barier w prowadzeniu działalności innowacyjnej oraz podniesienie atrakcyjności podatkowych instrumentów wsparcia działalności innowacyjnej w Polsce

Partnerzy społeczni (organizacje pracodawców i organizacje związkowe) Zespołu przyjęli stanowisko w sprawie rządowego  projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej

Następnie dyskutowano nad rządowym projektem ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Projekt ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym jest odpowiedzią na potrzebę wieloaspektowej reformy sfery wykonywania uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa.

Następstwem wkomponowania w system prawa polskiego zmian, które wynikają z nowego podejścia państwa do efektywnego gospodarowania posiadanym mieniem jestprojekt ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym, który zawiera również niezbędne zmiany w innych ustawach, stanowiące konsekwencję wprowadzenia nowego systemu zarządzania mieniem państwowym.

Strona pracowników uważa, ze konieczne jest dokonanie pilnej nowelizacji ustawy o zasadach zarządzanie mieniem państwowym w celu zmiany zasad –powoływania do organów statutowych spółek z udziałem Skarbu Państwami państwowych osób prawnych przedstawicieli pracowników. Najwięcej zastrzeżeń budzi wymóg posiadania wyższego wykształcenia oraz uzyskania pozytywnej opinii Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, przez osoby wybrane przez pracowników.

Pozytywne stanowisko odnośnie do Stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Zespołu przyjęła strona związkowa, Pracodawcy RP podejmą stanowisko po Radzie, która odbędzie się w środę, pozostałe związki pracodawców mają przekazać do jutra swoje stanowiska. Jeśli zostaną wprowadzone poprawki do ustawy, to wypowiedzenie się co do Stanowiska  będzie w tym tygodniu. Zostanie ono przekazane drogą obiegową wszystkim członkom Zespołu.

Ustalono, że kolejne posiedzenie Zespołu odbędzie się we wrześniu.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: