Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Informacja na temat realizacji przez ZUS ustawy zmieniającej wiek emerytalny oraz ustawy wprowadzającej indywidualne rachunki składkowe płatników (e-Składka) była przedmiotem posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Elżbiety Rafalskiej – Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Posiedzenie z udziałem Andrzeja Dery - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisława Szweda – Sekretarza Stanu w MRPiPS, Marcina Zielenieckiego – Podsekretarza Stanu w MRPiPS oraz członków Rady i przedstawicieli rządu odbyło się 20 grudnia br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Prof.Gertruda Uścińska – Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła prezentacje na temat przygotowań, realizacji i efektów działań podjętych w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poinformowała, że w celu zminimalizowania opóźnień w realizacji zadań oraz zapewnienia wysokiej jakości usług świadczonych przez ZUS uruchomiono w ramach działań dwa projekty realizacyjne: projekt obniżenia wieku emerytalnego i projekt doradca emerytalny. Zaznaczyła, że w okresie od 1 września do 16 grudnia 2017 r. do ZUS wpłynęło około 413 tys. wniosków o przyznanie emerytury z ustawy obniżającej wiek emerytalny na podstawie których wydano ponad 379 tys. decyzji emerytalnych. Podkreśliła, że obsługa ustawy emerytalnej możliwa była dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i właściwej organizacji pracy oraz zaangażowaniu pracowników.
Minister E. Rafalska podziękowała Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za ogromną pracę przy wdrożeniu reformy emerytalnej. Podkreśliła, że ZUS znakomicie wywiązał się z przygotowania i wdrożenia do wejścia w życie ustawy wiekowej. Przewodnicząca Rady dodała, że przed ZUS-em jeszcze wiele wyzwań m.in. od stycznia 2018 r. wchodzi e-składka a od lipca 2018 r. e-zwolnienia. Zdaniem Minister E. Rafalskainstytucja doradcy emerytalnego, to element dialogu społecznego, wprowadzony przez ZUS, gdzie następuje rozmowa pomiędzy doradcą emerytalnym a osobą, która podejmuje decyzję o przejściu na emeryturę.
Partnerzy społeczni również wyrazili uznanie dla sposobu wdrożenia reformy emerytalnej przez ZUS.
W dalszej części spotkania Rada przyjęła:
oraz uchwały strony społecznej Rady:
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego