Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Połączone posiedzenie doraźnego Zespołu Problemowego ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy

23-02-2018

Informacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat bieżącej sytuacji w obszarze zatrudniania cudzoziemców, a także omówienie potrzeb polskiego rynku pracy były tematami połączonego posiedzenia doraźnego Zespołu Problemowego ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy, które odbyło się 21 lutego 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie. Stronę rządową w spotkaniu reprezentował Pan Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak również przedstawiciele resortów przedsiębiorczości i technologii, spraw zagranicznych oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pan Minister Stanisław Szwed omówił bieżącą sytuację w obszarze zatrudniania cudzoziemców. Z przedstawionych informacji wynika m.in., że w Polsce od lat systematycznie rośnie zatrudnienie cudzoziemców, ze szczególnie nasiloną dynamiką od czterech lat. Na koniec 2017 r. zostało wydanych łącznie 234 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich (spoza UE).  Najbardziej popularna była uproszczona procedura umożliwiająca obywatelom 6 państw, tj. Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy podejmowanie krótkoterminowego zatrudnienia (6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) w związku z oświadczeniem o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, zarejestrowanemu w powiatowym urzędzie pracy. W ubiegłym roku zarejestrowano 1,8 mln takich oświadczeń dla ok. 1,1 mln cudzoziemców. Grupą cudzoziemców, która najczęściej korzystała z obu powyższych procedur byli obywatele Ukrainy, dla których w 2017 r. wydano ok. 82% wszystkich zezwoleń na pracę i zarejestrowano 94% wszystkich oświadczeń. Ogólny udział cudzoziemców w rynku pracy szacuje się między 2,5% a 5%. Z uwagi na zmniejszanie się liczby osób w wieku produkcyjnym, utrzymujące się niskie bezrobocie oraz wzrost gospodarczy należy przewidywać, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców będzie wzrastać.

W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja i wymiana poglądów pomiędzy przedstawicielami partnerów społecznych i stroną rządową, której celem była ocena skutków wdrożonej z dniem 1 stycznia br. reformy w zakresie zatrudnienia cudzoziemców, a także wypracowanie rekomendacji do założeń długofalowej polityki migracyjnej. Pan Grzegorz Tokarski w imieniu organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentował pięć propozycji zmierzających do uproszczenia procedury zatrudniania cudzoziemców w Polsce: 1) poszerzenie listy krajów objętych uproszczoną procedurą świadczeniową z 6 do 20 najbardziej popularnych wśród pracodawców; 2) wsparcie organizacyjno-finansowe urzędów pracy i jednostek konsularnych, co ma spowodować skrócenie okresów oczekiwania na wydanie poszczególnych decyzji w sprawie zatrudnienia cudzoziemców; 3) rezygnacja z limitowania zatrudniania cudzoziemców (przy stopie bezrobocia poniżej 10%); 4) rezygnacja z limitowania zawodów preferowanych (przy stopie bezrobocia poniżej 10%); 5) rezygnacja z przeprowadzania testów rynków pracy (przy stopie bezrobocia poniżej 10%).

W toku dyskusji partnerzy społeczni zgłosili uwagi i propozycje zmian do powyższych rekomendacji. Uzgodniono, że poszczególne organizacje przedstawią swoje stanowisko w tej sprawie. Następne połączone posiedzenie zespołów poświęcone tematyce zatrudniania cudzoziemców zaplanowano na połowę bieżącego roku.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: