Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Spotkanie Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego z przedstawicielami Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego

23-02-2018

22 lutego 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie odbyło się spotkanie Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej z przedstawicielami Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. Stronę rządową w wydarzeniu reprezentował także odpowiedzialny za dialog społeczny, Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W swoim wystąpieniu Przewodnicząca RDS Elżbieta Rafalska podkreśliła rolę dialogu społecznego przy rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych, zarówno tego prowadzonego na szczeblu krajowym, jak i regionalnym. Zapewniła, że rząd dokłada starań, by wsłuchiwać się w głos partnerów społecznych także przy wypracowywaniu założeń najważniejszych aktów prawnych. Przypomniała, że o znaczeniu dialogu społecznego i Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego mówił również w wygłoszonym w Sejmie 12 grudnia ub.r. expose Premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył w nim potrzebę opracowania regionalnych strategii odpowiedzialnego rozwoju, które mają się przyczynić do wzrostu gospodarczego całego państwa. O dużym zaangażowaniu przedstawicieli strony pracowników, pracodawców oraz władzy rządowej i samorządowej w prace na forum Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego świadczą zaprezentowane podczas spotkania statystyki. W 2017 r. odbyło się 76 posiedzeń prezydiów WRDS-ów, 57 posiedzeń plenarnych i 89 posiedzeń zespołów roboczych, w trakcie których starano się rozwiązać najważniejsze dla danego województwa sprawy.

W trakcie spotkania Minister Rafalska oraz Wiceminister Szwed przedstawili najważniejsze założenia projektu nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zmianom w finansowaniu WRDS-ów. W przyjętej ustawie budżetowej na 2018 r. kwota dotacji na funkcjonowanie wojewódzkich rad dialogu społecznego została zwiększona do poziomu 3 mln 200 tys. zł, czyli średnio 200 tys. zł na województwo. Dodatkowo wspomniany projekt nowelizacji ustawy o RDS zakłada wzrost środków na lata kolejne.

W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja i wymiana poglądów pomiędzy przedstawicielami Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego i stroną rządową. W jej trakcie poruszono przede wszystkim zagadnienia związane z bieżącym funkcjonowaniem Rad i ich finansowaniem. Reprezentanci WRDS-ów poinformowali również o aktualnych tematach społecznych i gospodarczych istotnych dla poszczególnych województw, wśród których dominowały kwestie związane z ochroną zdrowia, kształceniem zawodowym, a także zatrudnieniem. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: