Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
13 lipca 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. Stronę rządową reprezentowali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii - Pan Marcin Ociepa, a także przedstawiciele resortów: finansów, środowiska, energii, inwestycji i rozwoju oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. W spotkaniu uczestniczyli również eksperci Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Podczas posiedzenia omawiano stan realizacji tematów ujętych w Uchwale Nr 8 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z dnia 7 kwietnia 2016 r. w sprawie problemów funkcjonowania hutnictwa stali oraz niezbędnych działań ukierunkowanych na poprawę konkurencyjności sektora stalowego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki kosztów klimatyczno-energetycznych dla branży hutniczej. Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego rekomenduje Rządowi RP w powyższym dokumencie podjęcie następujących działań: 1) wprowadzenie rekompensat na pokrycie pośrednich kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla; 2) objęcie hutnictwa systemem ulg w zakresie opłaty jakościowej i przejściowej; 3) wprowadzenie ulgi dla odbiorców energochłonnych w zakresie wsparcia wysokosprawnej kogeneracji; 4) wprowadzenie usługi redukcji zapotrzebowania na moc (DSR); 5) wprowadzenie ulgi od opłaty mocowej w ramach ustawy o rynku mocy; 6) wprowadzenie zmian w ustawie o efektywności energetycznej; 7) wyrównanie podejścia do przemysłowych operatorów systemów dystrybucyjnych wobec zawodowych operatorów na gruncie rozporządzenia taryfowego; 8) wprowadzenie tzw. zamkniętych obszarów dystrybucyjnych elektroenergetycznych. W czasie dyskusji nad wymienionymi postulatami przedstawiciele właściwych merytorycznie ministerstw referowali stan ich realizacji.
Ponadto w trakcie spotkania strony Zespołu zgodziły się co do konieczności podjęcia czynności zmierzających do przeciwdziałania powstawaniu luki pokoleniowej w sektorze hutniczym w Polsce oraz brakom na rynku pracy wykwalifikowanego personelu. W tym celu strona pracodawców zarekomendowała: 1) wprowadzenie wynagrodzeń (stypendiów) dla uczniów techników, analogicznie jak w przypadku szkół zawodowych; 2) zwiększenie wsparcia finansowego dla pracodawców w zakresie edukacji w zawodach hutniczych; 3) dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynkowych.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego