Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy

24-08-2018

Dyskusja nad projektem ustawy o rynku pracy była przedmiotem posiedzenia Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy działającego w ramach Zespołu problemowego RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu, które odbyło się 21 sierpnia 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego ,,Dialog” w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
W trakcie posiedzenia omówiono najważniejsze założenia projektowanej ustawy. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2019 r. i zastąpić obowiązującą od 2004 r. ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Najistotniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy obejmują: 1) zwiększenie dostępności i optymalizację form pomocy świadczeniowej przez urzędy pracy; 2) zwiększenie pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji, w szczególności zmodyfikowanie form pomocy dla długotrwale bezrobotnych; 3) szersze wykorzystanie partnerów urzędów pracy w realizacji działań na rzecz osób bezrobotnych; 4) efektywniejsze wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS); 5) usprawnienie oraz poprawę jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy; 6) zmiany w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy; 7) ułatwienie obywatelom polskim powracającym do kraju z zagranicy rozpoczęcie działalności gospodarczej; 8) poprawę sytuacji osób lub podmiotów korzystających ze środków Funduszu Pracy na podejmowanie działalności gospodarczej lub na tworzenie miejsc pracy dla osób skierowanych przez powiatowy urząd pracy; 9) ułatwienia w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy; 10) uproszczenie, doprecyzowanie i uspójnienie przepisów.
Podstawowym celem przedmiotowej ustawy jest zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy. Wprowadzane przepisy mają tym samym przyczynić się do efektywniejszej pomocy osobom długotrwale bezrobotnym.
Podczas dyskusji partnerzy społeczni zgłosili uwagi i propozycje zmian do powyższego projektu ustawy. Mają one zostać przeanalizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod kątem możliwości ich uwzględnienia w ostatecznej wersji ustawy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: