Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia RDS

06-09-2018

Dnia 4 września 2018 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Podzespołu problemowego RDS ds. ochrony zdrowia, które prowadził Pan Lubomir Jurczak – przewodniczący Podzespołu. Oprócz członków Podzespołu,  w spotkaniu wzięli udział Pan Karol Okoński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz przedstawiciele: Departamentu Prawnego i Departamentu Cyberbezpieczeństwa w tym resorcie, Departamentu Analiz i Strategii, Departamentu Dialogu Społecznego, Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, a także Fundacji Onkologicznej ALIVIA reprezentującej 53 organizacje pacjentów.

Wiodącym tematem posiedzenia było roczne podsumowanie stanowisk i działań Podzespołu w obszarze informatyzacji, cyberbezpieczeństwa i jakości w sektorze ochrony zdrowia.

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji przedstawili informację na temat ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która weszła w życie 28 sierpnia 2018 roku jako akt prawny implementujący tzw. dyrektywę NIS, przyjętą przez Parlament Europejski 6 lipca 2016 roku. Poinformowali również o harmonogramie dalszych prac związanych z wdrażaniem ww. dyrektywy, w tym prac legislacyjnych nad projektami aktów wykonawczych.

W toku obrad Podzespołu przedstawiciele MZ, NFZ i CSIOZ udzielili odpowiedzi na pytania oraz wyjaśnień m.in. w sprawie: prac prowadzonych nad e-Zdrowiem (w tym profilem zaufanym ePUAP) i ich koordynacji pod względem zarówno merytorycznym, jak i cyberbezpieczeństwa;tworzenia systemu rejestrów medycznych, również w zakresie interoperacyjności; zagwarantowania niezbędnych środków finansowych na budowę systemów informacyjnych – z budżetu państwa, ze wsparciem funduszy unijnych.

 

Dyskusja koncentrowała się na problematyce budowaniu jakości w ochronie zdrowia w aspekcie trzech elementów łącznie: powszechnie obowiązujących standardów postępowania klinicznego i wskaźników mierzenia jakości; kompletności i wiarygodności danych na temat zastosowanego postępowania medycznego; technicznej możliwości bieżącego gromadzenia i analizowania danych kluczowych dla jakości.

Następny punkt obrad był poświęcony omówieniu projektu „Stanowiska strony społecznej Podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia, działającego w ramach Zespołu problemowego ds. usług publicznych RDS, w sprawie uwzględnienia w budżecie państwa na rok 2019 środków na budowę systemu rejestrów medycznych”. W jego ramach przedstawiciel fundacji ALIVIA poinformował o swoim wystąpieniu do Minister Finansów z prośbą o przychylenie się do wniosku MZ w zakresie przyznania środków na powyższy cel w przyszłorocznym budżecie. Ponadto omówił inne inicjatywy fundacji, pokrywające się z tematyką prac Podzespołu, uzyskując dla nich pełne poparcie ze strony obradujących.

W toku dalszych obrad przedyskutowano projekt „Stanowiska strony społecznej Podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia, działającego w ramach Zespołu problemowego ds. usług publicznych RDS, w sprawie uwzględnienia w naborze środków finansowych UE zadań związanych z jakością w ochronie zdrowia realizowanych przez NFZ”.

Po uzgodnieniu poprawek w obydwu projektach i ich przegłosowaniu, dokumenty zostały zaakceptowane przez Podzespół. Uzgodniono również tryb roboczy ustalenia listy adresatów, do których zostaną skierowane.

Termin następnego posiedzenia ustalono na dzień 9 października br.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: