Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

05-09-2018

Projekt ustawy budżetowej na 2019 r. był głównym tematem posiedzenia zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Spotkanie odbyło się 4 września 2018 r.  w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Stronę rządową w spotkaniu reprezentował Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu oraz Tomasz Robaczyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Wiceminister T. Robaczyński przedstawił najważniejsze informacje dotyczące wstępnego projektu ustawy budżetowej na rok 2019 r. Podkreślił, że projekt budżetu na 2019 r. gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych. Zaplanowano w nim dochody budżetu państwa w kwocie 386,9 mld zł, wydatki na kwotę 415,4 mld zł  oraz deficyt nie większy niż 28,5 mld zł. Podstawowymi wskaźnikami makroekonomicznymi są m.in.: wzrost PKB w ujęciu realnym o 3,8%, średnioroczny  wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych 2,3%, wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent – nominalnie o 6%.
Poinformował, że po stronie wydatkowej budżetu państwa zabezpieczono środki zarówno na kontynuację dotychczasowych, priorytetowych działań rządu, jak również na realizację nowych zadań. Zapewniono m.in. kontynuację finansowania programu "Rodzina 500 plus", którego celem jest pomoc dla rodzin wychowujących dzieci. Ponadto uwzględniono m.in. skutki wynikające z: realizacji programu „Dobry start”; wprowadzenia tzw. „małego ZUS” dla przedsiębiorców uzyskujących przychód w wysokości nieprzekraczającej w ciągu roku kalendarzowego 30-krotnosci minimalnego wynagrodzenia; obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn; wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej; weryfikacji kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej; kontynuacji zadań restrukturyzacyjnych w sektorze górnictwa węgla kamiennego i finansowania zadań w obszarze mieszkalnictwa.
Odnosząc się do poziomu dochodów podatkowych w 2019 r. zaznaczył, że oprócz sytuacji makroekonomicznej wpływ będzie miała kontynuacja działań z 2018 r. oraz nowe działania mające odbudować dochody podatkowe i uszczelnić system podatkowy. Do działań tych należą m.in.: wprowadzenie tzw. mechanizmu podzielonej płatności; rozpoczęcie procesu wdrażania systemu elektronicznych kas fiskalnych on-line; wprowadzenie obowiązku raportowania schematów podatkowych i wprowadzenie nowej 9% stawki w podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Partnerzy społeczni odnosząc się do projektowanej ustawy zwrócili uwagę m.in. na kwestie wzrostu płac w państwowej sferze budżetowej oraz wynagrodzeń dla nauczycieli, zwiększenia środków finansowych na służbę więzienną, odmrożenia ZFŚS, wysokości płacy minimalnej, refundacji wynagrodzeń uczniów młodocianych, ratownictwa medycznego,  ochrony odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej oraz stawki podatku VAT.
Partnerom społecznym nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie projektu ustawy na rok 2019.
W dalszej części spotkania wiceminister L. Skiba przedstawił informacje dotyczące trzech projektów ustaw: „o Rzeczniku Praw Podatnika”, „Ordynacji podatkowej” i „Przepisy wprowadzające ustawę – Ordynacja podatkowa i ustawę o Rzeczniku Praw Podatnika”. Poinformował, że projekt nowej ordynacji podatkowej został opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Zawarte w projektowanej ustawie regulacje mają służyć realizacji dwóch podstawowych celów: ochrony prawa podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi oraz zwiększenia efektywności i skuteczności poboru podatków. Nawiązując do instytucji Rzecznika Praw Podatnika zaznaczył, że ma przede wszystkim stać na straży szeroko pojętych praw odnoszących się do podatnika. Ma przyczyniać się do polepszenia jakości polskiego prawa podatkowego i ujednolicenia jego stosowania
W toku dyskusji strona społeczna zwróciła się do wiceministra finansów z prośbą o wydłużenie okresu konsultacji ustaw.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: