Zespół problemowy ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych
Zespół zajmuje się sprawami związanymi z budżetem państwa, wynagrodzeniami i świadczeniami socjalnymi. Do jego zadań należy zatem opiniowanie założeń i projektów aktów prawnych, programów rządowych i innych dokumentów z tego zakresu. Znajdują się wśród nich założenia do projektu i sam projekt ustawy budżetowej państwa oraz proponowane wskaźniki wzrostu wynagrodzeń u przedsiębiorców i w państwowej sferze budżetowej. Zespół zajmuje się również porównywaniem doświadczeń innych krajów w ustalaniu kategorii i kryteriów: minimum socjalnego, minimum egzystencji i dochodu gwarantowanego. Ocenia sytuację budżetu państwa, w tym udział wydatków socjalnych i ich struktury. Analizuje i ocenia system zabezpieczenia społecznego.
Statystyka posiedzeń Zespołu problemowego TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych
w latach 2002-2015
lata |
2002 |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
liczba posiedzeń |
14 |
14 |
11 |
7 |
6 |
11 |
11 |
14 |
9 |
4 |
8 |
4 |
0 |
0 |
W 2014 r. i 2015 r. Zespół nie spotkał się.
W 2013 r. odbyły się 4 spotkania Zespołu w tym 1 wspólne z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Informacja o wysokości minimum egzystencji obliczonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla roku 2012 w zestawieniu z aktualnie obowiązującymi kryteriami dochodowymi określonymi w ustawie o pomocy społecznej.
-
Dyskusja na temat wybranych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny.
-
Informacja Business Centre Club na temat podejmowanych działań w 2012 r.
-
Dyskusja na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (druk senacki 316) i wypracowanie stanowiska w przedmiotowej kwestii.
-
Zwiększenie wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2014 r. zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 1998 r., Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.).
W 2012 r. odbyło się 8 spotkań Zespołu, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i 1 z Zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Posiedzenia obejmowały następującą tematykę:
-
Zajęcie stanowiska w sprawie definicji odbiorcy wrażliwego oraz systemowego mechanizmu jego ochrony proponowanych w projektach ustaw: Prawo energetyczne i Prawo gazowe.
-
Przegląd transferów społecznych i zwolnień podatkowych w oparciu o materiały przekazane przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
-
Dyskusja dotycząca tematów zgłoszonych przez partnerów społecznych i MPiPS, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w ekspertyzie – ustalenie zakresu przedmiotowego ekspertyzy nt. płacy minimalnej.
-
Dyskusja dotycząca mechanizmu ochrony odbiorców wrażliwych w krajach Unii Europejskiej.
-
Stanowisko Związku Zawodowego Twórców Kultury wobec rządowego projektu ustawy o zm. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidującego ograniczenie przysługującego twórcom prawa do odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu.
-
Dyskusja nad przedstawioną przez stronę rządową wstępną prognozą wielkości makroekonomicznych przyjętych do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2013.
-
Próba wypracowania wspólnej propozycji strony pracowników i pracodawców w sprawie wzrostu w 2013 r.: wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, a także minimalnego wynagrodzenia za pracę, emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
-
Informacja Ministerstwa Gospodarki w sprawie prac nad Projektem założeń ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych.
-
Propozycje weryfikacji kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń rodzinnych zawartych w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz propozycja weryfikacji kwot kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.
-
Propozycja zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2013 r. zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
-
Wniosek OPZZ w sprawie możliwości ratyfikacji dalszych części Konwencji MOP nr 102 z 1952 r. dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego.
-
Dyskusja na temat założeń projektu budżetu państwa na 2013 r. w tym szczegółowa informacja Ministerstwa Finansów w tym obszarze.
-
Dyskusja na temat stanowiska w sprawie wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2013 r.
-
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2013 r.
-
Informacja Ministra Finansów w sprawie projektu ustawy budżetowej na 2013 r.
W 2011 r. odbyły się 4 posiedzenia, w tym: 1 wspólne z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych podczas których:
-
Zapoznano się z informacją o wysokości minimum egzystencji ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla 2010 roku w zestawieniu z aktualnie obowiązującymi kryteriami dochodowymi określonymi w ustawie o pomocy społecznej.
-
Dyskutowano na temat ustawy o finansach publicznych, (reguła wydatkowa) a weryfikacja kryteriów dochodowych uprawniających do ubiegania się o pomoc społeczną.
-
Zapoznano się z informacją Rządu o przyjętych przez Radę Ministrów: założeniach do budżetu na 2012 rok oraz o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2012 oraz propozycji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2012.
-
Przedstawiono informację MPiPS na temat analiz dotyczących wynagrodzenia minimalnego i jego wpływu na kształtowanie się sytuacji na rynku pracy oraz funkcjonowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
-
Dyskutowano nt. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 roku oraz zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS.
W 2010r. Zespół spotkał się 9 razy. Tematyka posiedzeń obejmowała:
-
Założenia systemu ochrony odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej.
-
Wypracowanie mechanizmów wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia.
-
Realizacja pakietu działań antykryzysowych w praktyce.
-
Informacja dotyczącą projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
-
Wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2011 r.
-
Określenie wysokości kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.
-
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r.
-
Wysokość średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2011 r.
-
Wskaźniki makroekonomiczne – założenia do budżetu państwa na rok 2011.
-
Dyskusja nt. projektu ustawy budżetowej na 2011 r.
W 2009 r. odbyło się 14 posiedzeń, w tym 2 wspólne z zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i 1 z zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku prac. Zespół pracował w następujących obszarach:
-
Próba uzgodnienia wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń, zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
-
Dyskusja na temat: wysokości minimum egzystencji, ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla 2008 roku, w zestawieniu z aktualnie obowiązującymi kryteriami dochodowymi, określonymi w ustawie o pomocy społecznej.
-
Zapoznanie się ze wstępną prognozą wielkości makroekonomicznych przyjętych do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2010.
-
Prace nad wypracowaniem wspólnego stanowiska w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r. i wysokości średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2010r.
-
Dyskusja na temat uchylenia ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz poruszano kwestie tzw. „ustawy kominowej”.
-
Debata nad projektem ustawy budżetowej na 2010 r. oraz założeniami systemu ochrony odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej.
-
Dyskusja dotyczącą propozycji kwot kryteriów dochodowych oraz informacji o realizacji świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej za okres od poprzedniej weryfikacji, obejmującej liczbę świadczeniobiorców, liczbę świadczeń i ogólną kwotę wydatków na świadczenia oraz propozycji wysokości kwot zasiłków rodzinnych oraz wysokości świadczeń zawartych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->
Ponadto na forum Zespołu omawiano kwestię realizacji przyjętego „Pakietu działań antykryzysowych” w obszarze wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w tym:
-
Program kryzysowej pomocy dla społeczeństwa w szczególności wsparcie rodzin najuboższych poszkodowanych w wyniku kryzysu oraz zwiększenie środków na świadczenia socjalne w związku ze wzrostem liczby osób zwalnianych z pracy.
-
Zniesienie opodatkowania zapomóg udzielanych przez związki zawodowe (poszerzenie katalogu) oraz świadczeń wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
-
Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych pomocy socjalnej realizowanej w formie bonów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi w tym tzw. bonów towarowych.
-
Uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz zniesienie ustawy kominowej.
-
Wypracowanie w minimalnym wynagrodzeniu mechanizmów osiągnięcia poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia.
W 2008 r.: 11 posiedzeń, w tym 4 wspólne z zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, 2 z zespołem ds. usług publicznych i 2 wspólne z zespołem ds. ubezpieczeń społecznych.
-
Próba określenia obszarów dotyczących systemu wynagrodzeń w sferze budżetowej, jako przestrzeni do opracowania rozwiązań spełniających oczekiwania społeczne.
-
Próba uzgodnienia wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń, zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
-
Próba wypracowania propozycji harmonogramu i trybu procedowania nad porozumieniem społecznym w zakresie modelu i mechanizmu kształtowania wynagrodzeń w sferze publicznej i u przedsiębiorców.
-
Dyskusja nt. wysokości minimum egzystencji, minimum socjalnego liczonego przez IPiSS; minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnych świadczeń emerytalno-rentowych.
-
Zapoznanie się z aktualną strukturą koszyka, ustaloną przez GUS do obliczania współczynnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.
-
Wskaźniki makroekonomiczne, stanowiące podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2009 r., jak również dane na temat wskaźników emerytalno-rentowych.
-
Próba uzgodnienia stanowiska w sprawie założeń makroekonomicznych. Dyskusja nt. maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
-
Prace nad wypracowaniem wspólnego stanowiska w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. i wysokości średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2009 r.
-
Dyskusja nt. uchylenia ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.
-
Dyskusja nt. projektu ustawy budżetowej na 2009 r.
-
Omówienie sytuacji zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych w świetle proponowanych zmian rządowych.
W 2007 r. Zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych spotkał się 4 razy, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i 1 wspólne z zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Podczas spotkań poruszano następujące kwestie:
-
Informacja o wysokości minimum egzystencji ustalonego przez IPiSP dla roku 2005 w zestawieniu z aktualnie obowiązującymi kryteriami dochodowymi, określonymi w ustawie o pomocy społecznej.
-
Standardy świadczonych usług w domach pomocy społecznej. Wynagrodzenia w domach pomocy społecznej. Sytuacja pracowników medycznych w domach pomocy społecznej.
-
Określenie hierarchii ważności spraw do negocjacji w ramach US „Gospodarka – Praca – Rodzina – Dialog”.
-
Rozpoczęcie rozmów w ramach US nt. wynagrodzeń, w tym wynagrodzeń w 2008 roku, z perspektywy wybranych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2008 r.
-
Próba wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie:
-
Dyskusja nt. założeń do projektu budżetu państwa na 2008 r.
-
Dyskusja nt. maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i orientacyjnych wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach 2008 r. w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2007 r.
W 2006 r.: 6 spotkań, w tym 1 wspólne z Zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i 1 wspólne z zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku pracy
-
Dyskusja na temat zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.).
-
Wstępna dyskusja na temat tematów zgłoszonych, zgodnie z kompetencjami Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, do obszarów zawartych w Uchwale Nr 29 Trójstronnej Komisji dotyczącej umowy społecznej „Gospodarka - Praca - Rodzina - Dialog" oraz ustalenie hierarchii ważności spraw przedłożonych do negocjacji na forum Zespołu.
-
Propozycje weryfikacji kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń zawartych w ustawie o świadczeniach rodzinnych i ustawie o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.
-
Propozycje kwot kryteriów dochodowych oraz informacja o realizacji świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej za okres od poprzedniej weryfikacji, obejmującej liczbę świadczeniobiorców, liczbę świadczeń i ogólną kwotę wydatków na świadczenia.
-
Informację na temat sytuacji domów pomocy społecznej.
-
Informację Ministerstwa Finansów na temat planowanych zmian w zakresie wysokości kosztów uzyskania przychodów w szkolnictwie wyższym i nauce.
-
Maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i orientacyjne wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach 2007 r. w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2006 r.
-
Wysokość średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2007 r.
-
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007 r.
-
Dyskusja na temat założeń projektu budżetu państwa na 2007 r.
-
Informacja na temat nakładów na naukę i jednostki badawczo-rozwojowe.
-
Standardy świadczonych usług w domach pomocy społecznej.
-
Wynagrodzenia pracowników domów pomocy społecznej.
-
Sytuacja pracowników zawodów medycznych w domach pomocy społecznej.
W 2005 r. Zespół spotkał się 6 razy (w tym raz wspólnie z zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku pracy).
W ramach prac zespołu dyskutowano na temat:
-
projektów rozporządzeń Rady Ministrów:
-
zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich
-
zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek
-
w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego
-
problemu warunków pracy i poziomu wynagradzania pracowników pomocy społecznej, w kontekście ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
-
oceny funkcjonowania ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w odniesieniu do domów pomocy społecznej oraz ośrodków pomocy społecznej.
-
minimalizacji barier zatrudnienia – propozycje rozwiązań
-
wysokości maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców w 2005 r. i orientacyjnych kwartalnych wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach roku 2006, w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2005 r.
-
projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
-
projektu ustawy o uchyleniu ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz o zmianie niektórych ustaw
-
poselskimi projektami zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
-
założeń projektu budżetu państwa na 2006 r. oraz propozycji rządu wynikających z ustaw o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz minimalnym wynagrodzeniu za pracę
-
średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2006 r.
Zespół w roku 2004 odbył 11 spotkań ( w tym 2 wspólne z zespołem ds. ubezpieczeń społecznych i jedno z Zespołem ds. polityki gospodarczej i rynku pracy).
W ramach prac zespołu dyskutowano na temat:
-
wskaźnika waloryzacji rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
-
wybranych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę prac nad projektem ustawy budżetowej na 2005 rok
-
założeń projektu budżetu państwa na 2005 rok
-
poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2005 roku
-
wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej
-
maksymalnego przeciętnego wynagrodzenia u przedsiębiorców w 2005 roku
-
klina podatkowego
-
Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2005 rok
-
Krajowego Planu Działań na rzecz Integracji Społecznej na lata 2004-2006
Zespół nie wypracował wspólnego stanowiska w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2005 oraz w sprawie wysokości średniorocznych wskaźników, w tym w państwowej sferze budżetowej oraz u przedsiębiorców na rok 2005.
Do końca 2003 roku zespół zebrał się na 28 posiedzeniach, podczas których między innymi:
-
uzgodniono stanowisko w sprawie wskaźników wzrostu przeciętnego wynagrodzenia u przedsiębiorców w roku 2004,
-
dyskutowano nad założeniami do projektu budżetu państwa na 2004 r.,
-
omówiono problem finansowania PKP w 2004 r.,
-
dyskutowano nad wzrostem minimalnego wynagrodzenia z pracę na 2004 r.
-
dyskutowano nad wskaźnikami wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2004 r.,
-
uzgodniono wspólne stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o pomocy społecznej,
-
przedyskutowano zapisy projektu ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Nazwisko i imię |
Instytucja |
Kontakt |
Henryk Nakonieczny - Przewodniczący |
NSZZ „Solidarność” |
;
|
Mariola Mazgało -Sekretarz |
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
022 661 16 26
|
Skład Zespołu
Radosław Mleczko |
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
Artur Radziwiłł |
Ministerstwo Finansów |
Zbigniew Kruszyński |
NSZZ "Solidarność" |
Leszek Walczak |
NSZZ "Solidarność" |
Elżbieta Lutow |
Związek Rzemiosła Polskiego |
Antoni Odzimek |
Związek Rzemiosła Polskiego |
Jeremi Mordasewicz |
Konfederacja Lewiatan |
Małgorzata Krzysztoszek |
Konfederacja Lewiatan |
Agata Wancio |
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej |
Jacek Brzozowski |
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej |
Franciszek Bobrowski |
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych |
Krzysztof Baszczyński |
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych |
Maciej Grelowski |
Business Centre Club - Związek Pracodawców |
Witold Michałek |
Business Centre Club - Związek Pracodawców |
Marek Mnich |
Forum Związków Zawodowych |
Dariusz Trzcionka |
Forum Związków Zawodowych |