Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ocena funkcjonowania ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego to główny temat posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego. W spotkaniu, które odbyło się 25 stycznia 2019 r. stronę rządową reprezentowali: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wiceprzewodnicząca Rady, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Łukasz Szumowski – Minister Zdrowia, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w MRPiPS, członek Rady Dialogu Społecznego, Tomasz Robaczyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, członek Rady Dialogu Społecznego oraz Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Przewodnicząca Rady – Dorota Gardias, która pełni tą funkcję od 23 października 2018 r. poinformowała o raporcie legislacyjnym, przygotowanym przez Biuro Rady Dialogu Społecznego, w którym przedstawiono informację dotyczącą nieterminowego przekazywania do konsultacji z Radą projektów aktów prawnych.
Zaznaczyła, że rozpoczęła rozmowy dotyczące zmiany regulaminu Sejmu RP, tak by projekty poselskie dotyczące kwestii społeczno-gospodarczych były obligatoryjnie konsultowane z RDS. Zdaniem Przewodniczącej D. Gardias Rada jest instytucją, która ma doradzać i wspierać w tworzeniu jak najlepszych rozwiązań prawnych.
Następnie Minister Elżbieta Rafalska odnosząc się do oceny funkcjonowania ustawy o RDS poinformowała, że przez okres trzech lat do Rady skierowano ponad 1700 projektów aktów prawnych w tym ponad 1300 projektów rządowych. Wskazała sukcesy dialogu trójstronnego jakimi były porozumienia w sprawie walki z tzw. syndromem pierwszej dniówki, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, czy też prac nad nowym prawem zamówień publicznych. Ponadto poinformowała, że przykładem dobrej współpracy i porozumienia jest sposób przeprowadzenia nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Podkreśliła, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom partnerom, od 2018 r. zostały zwiększone środki na funkcjonowanie WRDS a nowelizacją ustawy o związkach zawodowych wprowadzono dofinansowanie ze środków budżetu państwakosztów składek członkowskich w organizacjach międzynarodowych.
Zaznaczyła, że oceniając funkcjonowanie ustawy należy też ocenić funkcjonowanie samej Rady oraz zwróciła szczególną uwagę na rolę jaką odgrywają w RDS zespoły problemowe. Obowiązująca ustawa o Radzie Dialogu Społecznego stwarza ramy prawne i daje szereg instrumentów umożliwiających realne oddziaływanie partnerów społecznych na otoczenie społeczno-gospodarcze.Dlatego tak ważne jest podjęcie inicjatywy i korzystanie z możliwości już zagwarantowanych w ustawie.
W czasie posiedzenia Rada przyjęła uchwały:
W programie Rady na 2019 r. znalazły się tematy:
2. Uchwałę Nr 68 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznegoz dnia 25 stycznia 2019 r.w sprawie wyłączenia z minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku stażowego.
3. UchwałęNr 69 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznegoz dnia 25 stycznia 2019 r.w sprawie realizacji inwestycji o długim okresie wykonania wynikających ze wzrostu kosztów wyrobów budowlanych i dostaw tych wyrobów.
4. Uchwałę Nr 70 strony pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego z dnia 25 stycznia 2019 r. w sprawie problemów przedsiębiorstw działających w branży budownictwa infrastrukturalnego.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego