Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Połączone posiedzenie Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu Problemowego RDS ds. ubezpieczeń społecznych

12-08-2020

Propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r., założenia projektu budżetu państwa na rok 2021, propozycja średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz dyskusja na temat wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2021 była przedmiotem wspólnego posiedzenia zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych i ds. ubezpieczeń społecznych. Spotkanie odbyło się 11 sierpnia 2020 r.  i przebiegało w formie wideokonferencji. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentował Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w MF.

Przewodniczący Waldemar Lutkowski przedstawił informację z posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń społecznych w części dotyczącej propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. Poinformował, że strona pracodawców opowiedziała się za propozycją przedstawioną przez stronę rządową -  pozostawienia zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r., na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Natomiast strona związkowa uważa propozycję rządową za niewystarczającą. Postuluje zwiększenie tego wskaźnika o co najmniej 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2020.

W dalszej części kontynuowano dyskusję w obszarze założeń projektu budżetu państwa na rok 2021, średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2021 r. orazwysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2021.

Propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r. w kwocie 2 800 zł  została zaakceptowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz NSZZ „Solidarność” natomiast OPZZ i FZZ domagają się znacznego wzrostu płacy minimalnej do poziomu 3 100 zł. Pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie 2020 r. tj. 2 600 zł z ewentualną aprobatą dla wzrostu płacy minimalnej o mechanizm ustawowy (BCC i Konfederacja Lewiatan).

Następnie strona społeczna odniosła się do kwestii propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2021 r. NSZZ „Solidarność” proponuje ustalenie wskaźnika na poziomie nie mniejszym niż 109% w ujęciu nominalnym, natomiast OPZZ i FZZ – 110%. Poparcie dla wskaźnika 110% wykazali Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Business Centre Club oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poprało zamrożenie wskaźnika.

Stronom Zespołu nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2021 r., w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2021 oraz w sprawie propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: