Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego

30-04-2021

Omówienie sytuacji w grupie Stellantis oraz podsumowanie debaty partnerów społecznych dotyczącej porozumienia w sprawie implementacji cyfryzacji były między innymi tematami posiedzenia zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego. Spotkanie odbyło się 27 kwietnia 2021 r. i przebiegało w formie wideokonferencji. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowali: Pani Olga Semeniuk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Marek Waleśkiewicz – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego, Agata Oklińska – Zastępca Dyrektora  Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego oraz Łukasz Gałczyński – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Inwestycji w MRPiT.

Informację dotyczącą sytuacji w grupie Stellantis przedstawił Mariusz Król – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Opel Manufacturing. Grupa Stellantis to francusko-włosko-amerykański koncern motoryzacyjny powstały w 2021 roku w wyniku fuzji włosko-amerykańskiej spółki Fiat Chrysler Automobiles z francuskim Groupe PSA. Przewodniczący przedstawił informację, że w Gliwicach realizowana jest inwestycja budowy nowego zakładu pracy koncernu Stellantis. Na inwestycje przyznano z budżetu państwa dotację celową celem stworzenia 300 nowych miejsc pracy. M. Król poinformował, że pracownicy z istniejącego zakładu Opel Manufacturing otrzymują propozycje przejścia do nowej fabryki. W ocenie związków zawodowych proces ten powinien odbywać się w oparciu o art. 23 1 Kodeksu pracy.

Wicedyrektor Łukasz Gałczyński przekazał informację o zasadach udzielenia dotacji dla zakładu oraz kontroli sposobu jej wykorzystania. W procesie rozliczania pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcy uczestniczy także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Kolejnym omawianym punktem była informacja Sławomira Adamczyka - NSZZ „Solidarność” dotycząca podsumowania debaty partnerów społecznych na temat porozumienia w sprawie implementacji cyfryzacji. Poinformował, że 26 kwietnia br. odbyło się spotkanie dotyczące  implementacji w Polsce porozumienia w sprawie cyfryzacji, które w czerwcu 2020 r., podpisali europejscy partnerzy społeczni. W trakcie dyskusji uzgodniono polskie tłumaczenie Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji. Poinformował, że w powyższym porozumieniu zostały zawarte m.in. kwestie umiejętności cyfrowych i zabezpieczenia zatrudnienia,  sztucznej inteligencji oraz poszanowania godności ludzkiej.

Następnie Przewodniczący W. Ilnicki przedstawił informacje na temat wniosku dotyczącego przeprowadzenia ekspertyzy w sprawie praktyki układowej w Polsce. Wniosek zawiera konieczność pozyskania przez partnerów społecznych całościowej wiedzy dotyczącej rzeczywistego stanu układów zbiorowych w Polsce. Uzgodniono, że stosowny wniosek o zlecenie ekspertyzy zostanie przekazany do Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.

W sprawach różnych Dyrektor Marek Waleśkiewicz poinformował o stanie prac nad ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Podkreślił, że obecnie projekt nowej ustawy jest  w uzgodnieniach wewnętrznych. Następnie projekt zostanie skierowany do wpisania do Wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Dyrektor przedstawił również informację o spotkaniach zespołów RDS oraz zespołów branżowych, które odbyły się oraz o planowanych w najbliższym czasie posiedzeniach zespołów branżowych.
 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: