Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

07-05-2021

Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw była przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, które w formie wideokonferencji odbyło się w dniu 4 maja 2021 r. Stronę rządową  w posiedzeniu reprezentowali: Olga Semeniuk – Podsekretarz Stanu w MRPiT, Jacek Ozdoba – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Zbigniew Gryglas – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele: Departamentu Gospodarki Odpadami MKiŚ i Departamentu Wspierania Polityk Gospodarczych MF.

W związku z wejściem w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko tzw. dyrektywa SUP (Single Use Plastics),  konieczna jest transpozycja tych przepisów do polskiego prawa. Przyjęte mechanizmy oraz regulacje mają docelowo dążyć do ustanowienia gospodarki o obiegu zamkniętym, zwiększając możliwości ponownego użycia oraz udział materiałów poddanych recyklingowi.

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustawzaproponowano między innymi stosowanie bodźców ekonomicznych tj.  opłaty za wprowadzanie do obrotu i udostępnianie nabywcom produktów jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego. Wpływy z tych opłat będą przekazywane na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na wydatki związane z ochroną środowiska. Stawki zostaną określone rozporządzeniem.

Podzielając potrzebę takiej implementacji i wierząc w jej pozytywny wpływ na środowisko, partnerzy społeczni postulowali o powiązanie wysokości stawek opłat dotyczących gospodarowania odpadami z właściwą dyrektywą unijną oraz rzeczywistymi kosztami poszczególnych etapów tego procesu. Wnioskowali o wydłużenie vacatio legis ustawy z uwagi na krótki termin na dostosowanie przedsiębiorców do nowych wymagań. Stwierdzili również, że regulacja nie stanowi całościowej transpozycji przepisów dyrektywy SUP dotyczących butelek po napojach.

Dokonanie transpozycji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904 wymagane jest w terminie do dnia 3 lipca 2021 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: