Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Dyskusja na temat wskaźnika waloryzacji rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych była przedmiotem wspólnego posiedzenia Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. ubezpieczeń społecznych oraz Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Posiedzenie - w formie wideokonferencji - odbyło się w dniu 12 maja 2021 r. Strona rządowa była reprezentowana przez Pana Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pana Piotra Patkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów.
Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego strona rządowa, w terminie do dnia 10 maja każdego roku, przedstawia Radzie Wieloletni Plan Finansowy Państwa zawierający Program Konwergencji, który określa wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny. Strony pracowników i strony pracodawców Rady, w terminie 10 dni od dnia otrzymania Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, przedstawiają o nim wspólną opinię oraz wspólną propozycję w sprawie wzrostu w następnym roku między innymi emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wiceminister Piotr Patkowski przedstawił najważniejsze informacje na temat przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 30 kwietnia br. Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-2024. Zawiera on Program konwergencji określający wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2022. Ministerstwo Finansów prognozuje, że w 2021 r. tempo wzrostu PKB osiągnie 3,8 proc., w 2022 r. przyspieszy do 4,3 procent, w 2023 r. wyniesie 3,7 procent i 3,5 procent w 2024 roku. Inflację prognozuje na poziomie 3,1 proc. na koniec 2021 roku , w 2022 roku – 2,8 proc., 2023 roku - 2,6 procent. Deficyt szacuje na koniec 2021 r. na poziomie 6,9 proc., spadek deficytu w 2022 r. do 4,2 proc., w 2023 r. - do 3,2 proc. i 2024 r. - do 2,5 proc. Resort przewiduje, że na koniec tego roku dług publiczny wyniesie 60 proc. PKB. Stopa bezrobocia według BAEL wzrośnie jedynie o 0,2 punktu procentowego – z 3,2 proc. do 3,4 proc.
Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że z prognoz przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z FUS w 2022 r. może oscylować wokół wskaźnika tegorocznego, który wyniósł 104,24 proc. Stwierdził, że jeszcze za wcześnie prognozować, czy to będzie waloryzacja procentowa, czy kwotowo-procentowa.
Emerytury i renty podnoszone są zawsze co roku od 1 marca o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
W toku dyskusji przedstawiciele organizacji związkowych postulowali zwiększenie wskaźnika do poziomu co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, z kolei przedstawiciele organizacji pracodawców byli za pozostawieniem ustawowych 20 proc., tym bardziej, że Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024 zakłada utrzymanie wypłaty 13 emerytury.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego