Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Publikacja „Przewodnika CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy”

28-05-2021

W dniu 28 maja br. na stronach internetowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych został opublikowany „Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy”.

Publikacja została przygotowana przez interdyscyplinarny zespół ekspertów i praktyków Grupy Roboczej ds. relacji z osobami świadczącymi pracę działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organie pomocniczym Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. W skład grupy roboczej weszli przedstawiciele zarówno administracji publicznej, firm i organizacji je zrzeszających, jak i organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz przedstawiciele świata nauki.  Koordynatorem prac było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

„Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy” zawiera informacje dotyczące możliwości inwestycji na rzecz budowania odpowiedzialnych polityk pracowniczych w firmach w następujących obszarach: zatrudnienie i stosunki pracy, ochrona socjalna, dialog społeczny, szkolenia, a także bezpieczeństwo i higiena pracy.

Przewodnik wskazuje inwestycje, które budują i rozwijają relacje pracownicze, zwiększają bezpieczeństwo i higienę pracy oraz wspierającą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, podnosząc jakość pracy i zadowolenie pracowników, i zachęca do nich. Dzięki takiej postawie firmy mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku, łatwiej zdobyć i utrzymać zaangażowanych pracowników, ograniczyć koszty wypadków przy pracy i absencji, a ponadto umiejętnie dostosować się do trendów demograficznych i zmian na rynku pracy, a także oczekiwań pracowników.

Przedsiębiorstwom, które są zainteresowane doskonaleniem swoich polityk i procesów w obszarze pracowniczym, polecamy przydatne narzędzia zawarte w „Przewodniku CSR…” – uniwersalną bazę dobrych praktyk, które udostępniły przedsiębiorstwa zaangażowane w powstanie publikacji oraz narzędzie do samooceny procesów z listą pytań kontrolnych.

Zachęcamy do dalszego upowszechniania przewodnika.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej na stronach:

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/grupa-robocza-ds-relacji-z-osobami-swiadczacymi-prace

https://www.opzz.org.pl/opinie-i-analizy/polityka-gospodarcza

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: