Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy

01-07-2021

Pani Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii wzięła udział w posiedzeniu Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy, które odbyło się w dniu 30 czerwca 2021 r. w formie wideokonferencji. W posiedzeniu, oprócz stałych członków Zespołu, udział wzięła Pani Wanda Nowicka, Poseł na Sejm RP oraz Pani Urszula Pasławska, Poseł na Sejm RP a także Pani Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

W pierwszej części spotkania odbyła się dyskusja dotycząca praktycznych wniosków wynikających z ekspertyzy dotyczącej bhp dla osób niebędących pracownikami. Ekspertyza dotyczy przepisów art. 304 k.p. Prezentację w powyższej kwestii przedstawiła przedstawicielka NSZZ „Solidarność”. Organizacje pracodawców odniosą się do przedstawionych uwag. Dyskusja w ramach Zespołu będzie kontynuowana.

Następnie omawiano projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który MRPiT skierowało do konsultacji  społecznych. Proponowane w rozwiązania zmierzają przede wszystkim do umożliwienia pracodawcom – w uzasadnionych przypadkach – wprowadzenia prewencyjnej, wyrywkowej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w ich organizmach. Wszystkie organizacje partnerów społecznych poparły proponowaną regulację, choć ich zdaniem niektóre kwestie wymagają doprecyzowania.

Poselski projektu ustawy o zmianie ustawy – o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zaprezentowała Pani Urszula Pasławska, Poseł na Sejm RP. Podstawą przygotowania regulacji jest brak elastycznego instrumentu w systemie prawnym, który, powszechnie, dla szerszego katalogu osób, umożliwiłby podjęcie opieki nad dorosłą osobą chorą czy niesamodzielną przy rezygnacji z zatrudnienia przez członka rodziny i jednocześnie zapewniał utrzymanie finansowe osoby sprawującej taką opiekę, przynajmniej na poziomie minimum egzystencjalnego. Propozycja obejmuje wprowadzenie urlopu rodzinnego, jak również możliwości jego dzielenia. W tym samym czasie ZUS wypłacałby im zasiłek w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zdaniem MRiPS wprowadzenie 12 miesięcy urlopu, skutkowałoby ogromnymi kosztami dla budżetu państwa.

Kolejny poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy w celu wprowadzenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów omówiła Pani Wanda Nowicka, Poseł na sejm RP. Proponowana regulacja implementująca przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE),  zwiększa możliwości pozostania na rynku pracy dla mężczyzn i kobiet pełniących obowiązki opiekuńcze. Zdaniem projektodawcy, zmiany te pozwolą również na łatwiejsze godzenie obowiązków zawodowych i opiekuńczych oraz opiekę nad dzieckiem w czasie choroby lub wystąpienia siły wyższej innego rodzaju.

Wiceminister Iwona Michałek poinformowała, że w MRPiT trwają już prace nad wprowadzeniem do polskiego prawodawstwa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Termin implementacji dyrektywy do polskich przepisów upływa w sierpniu 2022 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: