Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Założenia projektu budżetu państwa na rok 2022, propozycja średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2022 oraz wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2022 były przedmiotem posiedzenia Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Spotkanie odbyło się 1 lipca 2021 r. i przebiegało w formie wideokonferencji. W posiedzeniu udział wziął Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz kierownictwo Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie założeń projektu budżetu państwa na rok 2022, propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2022 oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2022.
Wiceminister P. Patkowski przedstawiając informację na temat założeń projektu budżetu państwa na rok 2022 poinformował, że przyjęto m.in. wzrost PKB o 4,3 proc., inflacji o 2,8 proc., wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw o 6,7 proc. oraz zerowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 roku. Zaznaczył, ze poziom dochodów budżetu państwa w 2022 r. będzie uzależniony głównie od spodziewanego ożywienia gospodarczego i koniunktury w krajowej gospodarce.
Odnosząc się do przedstawionych założeń partnerzy społeczni poruszyli m.in. kwestię: zamrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, potrzebę uszczelnienia systemu podatkowego, zamrożenia płac w sferze budżetowej na 2022 r., niskiego poziomu inwestycji w Polsce. Zwrócono uwagę, że w założeniach nie uwzględniono skutków wynikających z przyjęcia Krajowego Planu odbudowy jak również związanych z wdrożeniem Programu Polski Ład.
Strona związkowa poinformowała, że nadal pootrzymuje propozycje wyrażone we wspólnym stanowisku z dnia 19 maja br. gdzie zaproponowano wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej nie mniej niż 12%.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego