Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Dyskusja nad projektem ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw była przedmiotem posiedzenia Podzespołu problemowego ds. reformy polityki rynku pracy, które odbyło się 30 listopada 2021 r. w formie wideokonferencji. W spotkaniu wziął udział Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Przedstawiciel Urzędu ds. Cudzoziemców poinformował, że projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy udziale Urzędu ds. Cudzoziemców, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Następnie przedstawił przebieg prac nad ww. ustawą. Poinformował, że po przyjęciu przez Sejm, 18 listopada 2021 r. ustawa została przekazana do Senatu i skierowana do wspólnej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Przedstawił także zmiany wprowadzone do ustawy. Dotyczą one m.in.: usprawnień w postępowaniach, przede wszystkim w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracy; wprowadzenia przepisów przejściowych mających na celu ustanowienie specjalnego trybu zakończenia, w uproszczony sposób, trwających postępowań w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wszczętych przed 1 stycznia 2021 r. oraz wprowadzenia szeregu zmian o charakterze proceduralnym mających na celu urealnienie pewnych procesów, np. terminów załatwiania spraw czy ułatwienia w komunikacji między organami przy wymianie informacji przy opiniowaniu pomiędzy wojewodą lub szefem Urzędu ds. Cudzoziemców a komendantem oddziału Straży Granicznej, komendantem Wojewódzkiej Policji i szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Ustalono, że 10 grudnia 2021 roku odbędzie się autonomiczne spotkanie członków Podzespołu, podczas którego zostaną wypracowane rekomendacje dla Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego