Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 14 marca 2022 r. pod przewodnictwem Pani Krystyny Ptok (FZZ) – w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego RDS ds. ochrony zdrowia. Stronę rządową reprezentował Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Na wstępie omówiono „Stanowisko strony pracowników i strony pracodawców doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego z dnia 28 lutego 2022 roku w sprawie oceny praktycznego wdrożenia rozporządzenia Ministra Zdrowia regulującego obowiązek szczepień przeciw COVID– 19 wśród pracowników ochrony zdrowia”. Strona społeczna uznała w nim, że rozporządzenie jest m.in. konfliktogenne i przerzuca odpowiedzialność państwa za walkę z pandemią na pracodawców i pracowników. W ocenie partnerów społecznych jest to nie do przyjęcia. W związku z tym zaapelowali, aby Minister Zdrowia niezwłocznie wprowadził nowelizację rozporządzenia, które będzie jednoznaczne w interpretacji prawnej dla pracodawców i pracowników.
Następnie zespół dokonał oceny funkcjonowania teleporad w systemie ochrony zdrowia, z uwzględnieniem zmian obowiązujących od października 2021 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności obowiązuje od 1 października 2021 r. Wprowadzone rozporządzeniem standardy obejmują podmioty wykonujące działalność leczniczą, ambulatoryjne świadczenia opieki zdrowotnej również z zakresu specjalistycznej opieki zdrowotnej, z wyłączeniem: stomatologii, psychiatrii oraz rehabilitacji. Standaryzacja ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków realizacji świadczeń, zachowując bezpieczeństwo informacji medycznych, przekazywanych drogą elektroniczną.
Związki zawodowe zgłosiły potrzebę pilnego zwołania posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, w celu omówienia sytuacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce (finansowanie szpitali, obsadę i strukturę kadry medyczną, czy kwestię szczepień) w związku z napływem uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego