Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Kwestie dot. wstrzymania wydatkowania środków z Funduszu Pracy oraz weryfikacji progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej zdominowały obrady Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Dużo miejsca poświęcono również sprawom dialogu społecznego w kontekście projektowanych strategii oraz konsultowania projektów dokumentów UE. W Prezydium, w dniu 19 maja br., któremu przewodniczył Wicepremier, Waldemar Pawlak udział wzięła Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele resortów finansów, gospodarki, pracy i skarbu państwa.
Podsekretarz Stanu Hanna Majszczyk z Ministerstwa Finansów poinformowała, że zostanie uruchomione 80 mln złotych na potrzeby Funduszu Pracy, co pozwoli realizować zadania z zakresu przygotowania zawodowego.
Partnerzy społeczni pozytywnie ocenili starania minister J. Fedak, dzięki którym te środki zostały uruchomione. Jednak ich zdaniem konieczna jest zmiana ustawowa w tym zakresie, aby Fundusz Pracy, finansowany solidarnie przez pracodawców i przeznaczony na cele do jakich został powołany (interwencja na rynku pracy), rzeczywiście spełniał swoją rolę. Uważają, że na problem należy spojrzeć szerzej i przeanalizować również funkcjonowanie FGŚP, czy PFRON.
W kwestii weryfikacji kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej Minister Pracy poinformowała, że w rezerwie budżetowej znajdują się środki, które pozwolą w pewnym stopniu zaspokoić zadania z zakresu interwencji socjalnej. Jej zdaniem, proponowana przez resort ustawa, gwarantowałaby weryfikację progów obligatoryjnie na poziomie minimalnym, nie zamykając również procesu negocjacji, poza gwarancje ustawowe – analogicznie jak w rozwiązaniach przyjętych do potrzeb weryfikacji rent i emerytur, czy wynagrodzenia minimalnego.
Prezydium uznało za konieczne wzmocnienie i nadanie właściwej roli dialogowi społecznemu w projektowanych strategiach rozwoju, w których powinny być przewidziane zadania Trójstronnej Komisji. Obecnie, projekty nowych 9 strategii albo pomijają ten ważny aspekt, albo traktują go marginalnie.
Na wzmocnienie dialogu społecznego oraz efektywniejsze relacje partnerów społecznych z rządem wpływ miałoby właściwe podejście do procesu konsultacji projektów dokumentów unijnych. Strona społeczna powinna nie tylko otrzymywać dokumenty w terminie, umożliwiającym wypracowanie stanowiska, ale również zapoznać się z ostatecznym kształtem dokumentu. Pozwalałby to na lepszą koordynację działań na szczeblu europejskim.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego