Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

20-05-2011

W dniu 17 maja 2011 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele organizacji partnerów społecznych oraz strony rządowej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej reprezentowała Pani Czesława Ostrowska – Podsekretarz Stanu.

Program spotkania obejmował dwa punkty :

1) Wniosek Pracodawców RP dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego wypłat gotówki z funduszu socjalnego lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną.

2) Rozpatrzenie wniosku p. Jolanty Fedak, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w sprawie przedyskutowania możliwości ewentualnego wprowadzenia niektórych rozwiązań przewidzianych w ustawie z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, na stałe do polskiego ustawodawstwa lub wydłużenie okresu ich obowiązywania.

Wnioskodawcy, Pracodawcy RP, omawiając punkt pierwszy, zwrócili uwagę na nietrafność zmian w ustawie z dnia 17 lipca 2009r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegających na zniesieniu opodatkowania wypłat gotówki z funduszu socjalnego lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną.

Pracodawcy RP zaproponowali przywrócenie stanu prawnego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do stanu sprzed zmian ustawą.

Zdaniem Pracodawców RP przesłanką do zmiany przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest również fakt, że nie ma już w Polsce kryzysu gospodarczego. Propozycję tę negatywnie ocenili przedstawiciele związków zawodowych. Kwestie te będą nadal dyskutowane w ramach prac Zespołu.

W punkcie drugim informacje na temat możliwości ewentualnego wprowadzenia niektórych rozwiązań przewidzianych w ustawie z dnia 1 lipca 2009r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, na stałe do polskiego ustawodawstwa lub wydłużenie okresu ich obowiązywania omówiła Minister Czesława Ostrowska.

Prace te zostały zlecone przez Prezydium Trójstronnej Komisji, Zespołowi ds. prawa pracy i układów zbiorowych oraz Zespołowi ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: