Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

10-06-2011

W dniu 9 czerwca 2011 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC.

 

W spotkaniu udział wzięli: członkowie Zespołu, przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz eksperci organizacji pracodawców i związków zawodowych.

 

Porządek obrad obejmował:

  1. Wymianę poglądów na temat projektu założeń projektu ustawy o niektórych sposobach unikania konfliktu interesów, przekazanego przez Panią Julię Piterę – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
  2. Ustawowe uprawnienia związków zawodowych i organizacji pracodawców.

 

Członkowie Zespołu zauważyli, że zastosowany tryb konsultacji projektu założeń projektu ustawy o niektórych sposobach unikania konfliktu interesówpo raz kolejny - nie spełnia wymogów określonych w art. 16 ustawy o organizacjach pracodawców i art. 19 ustawy o związkach zawodowych. Ponieważ kwestie objęte ww. projektem odnoszą się do zakresu działalności organizacji pracodawców i związków zawodowych powinien być zastosowany 30-dniowy termin konsultacji społecznych.

 

W toku dalszej dyskusji partnerzy społeczni zgłosili szereg uwag do przedmiotowego projektu, żywiąc nadzieję, że dokument ten po poprawkach zostanie przesłany im do konsultacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Odnosząc się do kwestii dotyczącej ustawowych uprawnień związków zawodowych i organizacji pracodawców, ustalono że od dnia 27 czerwca 2011 r. rozpoczną się rozmowy partnerów społecznych w tym obszarze. Prowadzona dyskusja będzie miała charakter dwustronny. Będzie w nich brała udział strona społeczna zasiadająca w Zespole TK ds. rozwoju dialogu społecznego oraz Zespole TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie wymianie poglądów na temat ewentualnych zmian w następujących aktach:

  • ustawa o organizacjach pracodawców,
  • ustawa o związkach zawodowych,
  • ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego,
  • ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
  • ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Po ewentualnym wypracowaniu przez partnerów społecznych propozycji, spotkania będą miały charakter trójstronny.

 

Dodatkowo uczestnicy spotkania zostali poinformowani przez Pana Marka Waleśkiewicza – Sekretarza Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych o trybie procedowania przekazywanych przez resorty do konsultacji strategii sektorowych. Podkreślił konieczność zapewnienia odpowiedniego miejsca dialogu społecznego w strategiach sektorowych z uwagi na fakt, że uwzględnienie działań w poszczególnych strategiach. Zaznaczył, że strategie sektorowe powinny być przedmiotem prac Trójstronnej Komisji.

Jedną z takich strategii – obecnie konsultowanej – jest projekt Strategii "Sprawne Państwo 2011-2020".

Członkowie Zespołu poinformowali, że dokument ten jest obecnie analizowany w organizacjach, a uwagi, zgodnie z właściwością, zostaną przekazane w wymaganym terminie.

Pliki do pobrania

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: