Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 21 czerwca 2011 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.
Posiedzenie prowadziła p. Czesława Ostrowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
W spotkaniu oprócz statutowych członków Zespołu udział wzięli między innymi: p. Tadeusz Jarmuziewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy oraz zgłoszeni przez organizacje doradcy.
Obecni na spotkaniu członkowie zespołu złożyli w imieniu swoich organizacji oficjalne stanowiska w sprawie możliwości przedłużenia obowiązywania niektórych przepisów, z tak zwanej „ustawy antykryzysowej”, w części dotyczącej właściwości Zespołu, czyli określania zasady: przyznawania, wypłaty i zwrotu środków na dofinansowanie kosztów szkoleń i studiów podyplomowych pracowników oraz na wypłatę stypendiów dla pracowników finansowanych ze środków Funduszu Pracy.
Stanowisko Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan było przeciwne przenoszeniu na stałe do prawodawstwa polskiego rozwiązań ekonomicznych z ustawy antykryzysowej, jako rozwiązań małoistotnych i w sytuacji, gdy nie ma już kryzysu gospodarczego, burzących zasadę uczciwości konkurencji.
Związek Rzemiosła Polskiego uzależnił swoje stanowisko od informacji, jakie otrzyma od Ministerstwa Pracy w sprawie ilości mikro przedsiębiorstw, które skorzystały z pomocy ekonomicznej przewidzianej w ustawie. Z własnych danych ZRP wynika, że żadne z mikro przedsiębiorstw nie skorzystało z tej pomocy, dlatego ZRP zajmie raczej stanowisko neutralne w tej sprawie.
Organizacja Pracodawców RP oraz Business Centre Club – ZP nie zajęły w tej sprawie stanowiska.
Jeśli chodzi o organizacje związkowe, to Forum Związków Zawodowych zauważyło, że wobec braku kryzysu w kraju bezcelowa wydaje się dyskusja nad ewentualnymi cząstkowymi rozwiązaniami ustawy.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podtrzymało stanowisko z poprzedniego posiedzenia. W stanowisku tym OPZZ proponuje kontynuację przepisów ustawy przez okres dwóch lat, w zakresie właściwości przypisanej Zespołowi ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.
Jednym z tematów posiedzenia było również rozpatrzenie wniosku dotyczącego podwyższenia stawek ryczałtu na używanie pojazdu do celów służbowych. (Wnioskodawca PKPP „Lewiatan”). Stanowisko w tej sprawie, w imieniu rządu, przedstawił p. Tadeusz Jarmuziewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Stwierdził, że od czterech lat nie zajmowano się tymi przepisami i w tej chwili chodzi tylko o urealnienie stawek ryczałtu. Do 30 czerwca Instytut Transportu Samochodowego dokona analizy, na ile ta stawka powinna być urealniona. Z dotychczasowych badań wynika, że obecna stawka jest zbyt niska. W projekcie rozporządzenia Minister Infrastruktury zaproponuje zwiększenie tej stawki o kilka procent.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego