Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 4 lipca 2011 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Posiedzenie zostało poprzedzone uroczystością związaną z podziękowaniem Pani Dr Eugenii Gienieczko, byłej Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w MPiPS za wieloletnią i owocną współpracę z Zespołem.
Część merytoryczną rozpoczęto od kontynuacji dyskusji dotyczącej omówienia projektu wzoru Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej, która została opracowana w ramach Podzespołu prawnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mobbingowi.
Obecna na posiedzeniu Pani Elżbieta Radziszewska – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania w swej wypowiedzi omówiła ideę i cele stworzenia wzoru Wewnętrznej Polityku Antymobbingowej.
Partnerzy społeczni zwrócili uwagę na potrzebę zwiększenia polityki prewencyjnej w „WPA”. Zaproponowali, żeby umieścić w niej pewne standardy dotyczące szkolenia antymobbingowego dla pracowników. Dyskutowano również na temat utworzenia we wzorze instytucji przedstawiciela (męża zaufania), do którego osoba uznająca się za mobbingowaną mogłaby zwrócić się o pomoc.
Minister E. Radziszewska wyraziła chęć wzięcia udziału w dyskusjach, jakie Zespół będzie prowadził wspólnie z Zespołem partnerów społecznych ds. problematyki zjawisk nękania i przemocy w pracy w celu udoskonalania „WPA”.
W kwestii propozycji implementacji do krajowego porządku prawnego postanowień zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez europejskich partnerów społecznych w dniu 18 czerwca 2009 r. wdrożonego dyrektywą Rady 2010/18/UE Zespół odbył wstępną dyskusję.
Następnie Pan Minister Radosław Mleczko przedstawił informacje o wydarzeniach planowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w związku z polską prezydencją.
Ponieważ dalszy ciągu dyskusji na temat wprowadzenia niektórych rozwiązań przewidzianych w ustawie „antykryzysowej” nie doprowadził do consensusu, postanowiono, że na najbliższym posiedzeniu autonomicznym partnerzy społeczni spróbują dalej prowadzić rozmowy w tej kwestii.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego