Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Sojalnego Górników

22-07-2011

Posiedzenie

Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

 

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników odbyło się w dniu 21 lipca 2011 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektora Pracy, Wyższego Urzędu Górniczego, Głównego Instytutu Górnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddziału w Katowicach.

 

Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego:

                Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz Prezesi Spółek Węglowych przedstawili informację o aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej sektora górnictwa węgla kamiennego.

                Przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki poinformowali o pracach nad uregulowaniami prawnymi związanymi z akcyzą na węgiel i koks.

                Wiceminister Skarbu Państwa i Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. poinformowali o debiucie giełdowym tej Spółki, który miał miejsce 6 lipca 2011 r. Strona rządowa, pracodawcy i przedstawiciele związków zawodowych stwierdzili, że debiut JSW S.A. był potrzebny dla branży górniczej. Zaznaczyli, że to największe przedsiębiorstwo węgla koksowego w Europie w wyniku udanego debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych uzyskało dostęp do stabilnych rynków finansowych oraz zaufanie inwestorów. Wejście Jastrzębskiej Spółki Węglowej na Giełdę jest także korzystne dla jej pracowników jako akcjonariuszy w aktualnej i dalszej perspektywie jej rozwoju.

                Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki przedstawili działania rządu w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego oraz informację o pracach podzespołów: ds. wypracowania zmian w obowiązujących regulacjach dotyczących prywatyzacji spółek węglowych oraz ds. analizy warunków i przesłanek utworzenia grupy kapitałowej skupiającej polskie spółki węglowe.

                Członkowie Zespołu Trójstronnego wspólnie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektora Pracy oraz Wyższego Urzędu Górniczego i Głównego Instytutu Górnictwa omówili stan bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie węgla kamiennego. Zapoznali się również ze stanowiskiem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w następujących sprawach:

- odpowiedzialność podmiotów certyfikujących wyroby stosowane w podziemnych zakładach górniczych za skutki wypadków spowodowanych  nieprawidłowym funkcjonowaniem certyfikowanych wyrobów,

- nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków przez pracowników niektórych Okręgowych  Urzędów Górniczych.

                Strona związków zawodowych wspólnie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektora Pracy oraz pracodawców omówili problem pracy w godzinach nadliczbowych w kontekście nieprzestrzegania przepisu art. 151 Kodeksu pracy i działań Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie,

 

 

Warszawa, 22 lipca 2011 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: