Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniach od 12 do 13 września 2011 r. w Konstancinie-Jeziorna pod Warszawą odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych.
Posiedzenie składało się z dwóch części. Pierwsza część miała charakter posiedzenia plenarnego. Wzięli w niej udział wszyscy członkowie Zespołu, w tym: przedstawiciel strony rządowej p. Radosław Mleczko – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i polityki Społecznej, p. Anna Tomczyk – Główny Inspektor Pracy.
Część plenarną posiedzenia przeprowadzono w dniu 12 września 2011 r. Rozmowy plenarne podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap rozpoczęto od rozmowy z p. Anną Tomczyk. Dotyczyła ona przede wszystkim telepracy i problemów związanych z niewykorzystywaniem przez pracodawców i pracowników, tak istotnej instytucji, jaką jest umowa o telepracę. Pracodawcy problem widzieli w ograniczających ich zdaniem przepisach BHP oraz braku dokładnej definicji telepracy w Kodeksie pracy. Przedstawiciele związków zawodowych chcieli się dowiedzieć; jak p. Minister ocenia rzetelność wykorzystywania umów na czas określony zawartych w wygasającej już „ustawie antykryzysowej”. Wiele pytań skierowanych do p. Minister A. Tomczyk dotyczyło również wcześniej omawianych przez Zespół „wniosków de lege ferenda”.
Drugi etap rozmów plenarnych, w których brał udział p. Minister Radosław Mleczko, dotyczył między innym: przepisów działu szóstego Kodeksu pracy, Czas pracy, słabo funkcjonujących w polskiej rzeczywistości przepisów o telepracy, problemów związanych z umowami na czas określony oraz dyrektywy o urlopach rodzicielskich. W kwestii propozycji implementacji do krajowego porządku prawnego postanowień zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez europejskich partnerów społecznych w dniu 18 czerwca 2009 r. wdrożonego dyrektywą Rady 2010/18/UE, strona rządowa przedstawiła trzy propozycje, poparte głęboką analizą obowiązujących już w tym zakresie przepisów prawa pracy.
Część druga posiedzenia miała charakter spotkania partnerów społecznych w układzie dwustronnym (pracodawcy – związki zawodowe). Na posiedzeniu tym postanowiono zarekomendować stronie rządowej pakiet zmian (na posiedzeniu przyjęto jego pięciopunktowy program). Rekomendację postanowiono przedstawić po uprzednim dokładnym uzgodnieniu i zaopiniowaniu przez wszystkie organizacje społeczne propozycji zmian. Zmiany te dotyczyłyby przepisów prawa pracy zawartych w Kodeksie pracy, jak również przepisów zawartych w źródłach prawa pracy niższego rzędu, takich jak układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego