Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 30 września 2011 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 31 sierpnia 2011 r. o ratyfikacji Konwencji o pracy na morzu, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie dnia 23 lutego 2006 r.
Konwencja o pracy na morzu została przyjęta przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy ze względu na konieczność stworzenia jednolitego, spójnego aktu prawnego zawierającego w możliwie najszerszym zakresie wszystkie aktualne normy istniejących międzynarodowych zaleceń dotyczących pracy na morzu, jak również podstawowych zasad, które zostały zawarte w międzynarodowych konwencjach o pracy na morzu.
Konwencja dotyczy minimalnych wymagań dla marynarzy do pracy na statku, warunków zatrudnienia, zakwaterowania, zaplecza rekreacyjnego i wyżywienia, ochrony zdrowia, opieki medycznej, opieki społecznej i zabezpieczenia społecznego. Celem Konwencji jest m.in. ograniczenia zjawiska tanich bander opartych na niskich standardach warunków pracy marynarzy. Odpowiedzialność za stosowanie postanowień Konwencji obciąża państwo bandery. Obowiązki państwa pochodzenia marynarzy ograniczają się do inspekcji i monitorowania kwestii naboru i pośrednictwa pracy, w szczególności warunków pracy oferowanych przez pośredników. Z kolei państwo portu ma prawo do inspekcji statków podnoszących banderę państw-stron Konwencji.
Do rozwiązań stanowiących nowość normatywną należy wprowadzenie certyfikatu dla statków uprawiających żeglugę międzynarodową. Certyfikat będzie dowodem przestrzegania przez państwo bandery wszystkich zasad obowiązujących i wprowadzanych przez Konwencję w dziedzinie opieki socjalnej nad marynarzami oraz zapewnienia im wszelkich praw w zakresie zatrudnienia oraz wypoczynku na statku.
Ratyfikacja Konwencji nastepuje za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie z dnia 31 sierpnia 2011 r. zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji.
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o ratyfikacji Konwencji o pracy na morzu, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie dnia 23 lutego 2006 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 18 października 2011 r. (Dz. U z 2011, nr 222, poz. 1324).
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego