Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Informacje w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS na 2010 r. oraz na temat założeń do budżetu państwa na 2010 r. były głównymi tematami posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się w dniu 29 czerwca 2009 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog". Obradom przewodniczył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki – Pan Waldemar Pawlak. W spotkaniu udział wzięła również Pani Jolanta Fedak – Minister Pracy i Polityki Społecznej.
Pan Stefan Kubowicz - Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, przedstawiał wynik wspólnego posiedzenia zespołów problemowych TK: ds. ubezpieczeń społecznych i ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS na 2010 r. Poinformował, że strony nie doszły do porozumienia w przedmiotowej sprawie.
Pan Maciej. Grabowski - Podsekretarz Stanu MF przedstawił informację na temat projektu założeń do budżetu państwa na 2010 r. Poinformował, że będzie on jednym z najtrudniejszych budżetów, opracowany w sytuacji niekorzystnych warunków zewnętrznych, które oddziałują na sytuację wewnętrzną naszej gospodarki.
Podstawowe mierniki aktywności gospodarczej Polski w 2010 r. to: - PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 0,5%, - Średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wyniesie 1,0% , - Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 3150 zł, - Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 2,1% - Realny wzrost wynagrodzenia wyniesie 1,1%, - Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 2,5% , - Stopa bezrobocia na koniec roku ukształtuje się na poziomie 13,8%. Wiceminister Grabowski przybliżył również obecną sytuację wymuszającą nowelizację obecnego budżetu, w połowie roku 2009 r. Wicepremier W. Pawlak, poinformował, że uwarunkowania zewnętrzne Polski, w kontekście światowego kryzysu, są najlepiej oceniane wśród krajów OECD.
W toku obszernej dyskusji, organizacje przedstawiły swoje stanowiska do założeń budżetu. Wspólną oceną wynikającą z dyskusji był według opinii organizacji brak wielu danych, jak chociażby wpływy i wydatki budżetu. Dodatkowo jest to trudny do oszacowania budżet, w kontekście kryzysowych uwarunkowań gospodarczych. Bardziej realnym terminem na dyskusję w tej kwestii byłaby data po 7 lipca br., po uzgodnieniu nowelizacji budżetu na 2009 r.
Uzgodniono, że organizacje przedstawią do sekretariatu Trójstronnej Komisji swoje stanowiska, które wraz ze stenogramem z posiedzenia zostaną przekazane na ręce Ministra Finansów. Bezpośrednio przed posiedzeniem plenarnym odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji z udziałem posłów - przedstawicieli klubów parlamentarnych i poselskich. Spotkanie poświęcone było możliwości udziału partnerów społecznych w pracach komisji sejmowych i senackich oraz zgłaszania poprawek do ustaw wchodzących w tzw. pakiet działań antykryzysowych. Galeria zdjęć
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego