Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu TK ds. ubezpieczeń społecznych w dniu 27.02.2012 r.

28-02-2012

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych

Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

W dniu 27 lutego 2011 r. odbyło się, posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Posiedzeniu przewodniczył Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych.

W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli:

 przedstawiciele Ministerstwa Finansów,

 przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,

 eksperci zaproszeni przez członków Zespołu.

Na początku spotkania strona rządowa przedstawiła cele oraz projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiona została prezentacja - w załączeniu.

W trakcie spotkania uczestnicy odnieśli się do rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku zawartej w przekazanym do konsultacji społecznych projekcie przedmiotowej ustawy z dnia 13 lutego 2012 r.

Przedstawiciele strony związkowej zwrócili uwagę na przyjęty przez rząd tryb procedowania przedmiotowego projektu. Partnerzy społeczni wskazali, że nie doszło do konsultacji założeń projektu ustawy. Temat podwyższenia wieku emerytalnego i zrównania go dla kobiet i mężczyzn jest jednym z podstawowych zagadnień dotyczących systemu zabezpieczenia społecznego.

Ta niezwykle istotna społecznie sprawa powinna być przedmiotem szerokich, spokojnych, popartych rzetelną analizą, konsultacji. Ustawie tej powinny towarzyszyć inne rozwiązania prawne dotyczące rynku pracy. Aby tę kwestię właściwie rozwiązać konieczna jest dyskusja na temat zmian towarzyszących nowej regulacji:

 szans zatrudnienia osób w wieku 60+,

 opieki zdrowotnej nad starszymi pracownikami,

 rynku pracy dla młodych ludzi.

Zdaniem strony społecznej zaproponowane rozwiązania nie zrównoważą systemu ubezpieczeń społecznych, gdyż brak jest rozwiązań dotyczących II i III filara i innych elementów tworzących system zabezpieczenia społecznego. Skoncentrowano się na zmianach dotyczących Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Partnerzy społeczni rekomendują myślenie o systemie emerytalnym jako całości.

Aby kwestie dotyczące stabilności i zbilansowania systemu ubezpieczeń społecznych mogły być omawiane, konieczne jest przygotowanie Strategii Demograficznej, ponieważ samo wydłużenie wieku emerytalnego nie przyniesie oczekiwanych przez rząd skutków. Możliwe jest przesunięcie części pracowników z grupy emerytów do grupy bezrobotnych. Zwrócono też uwagę na problem osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Przedstawiciel PKPP Lewiatan powiedział, że jeżeli zostanie ograniczona możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę oraz podniesiony zostanie wiek emerytalny kobiet – to zmiana ta wpłynie pozytywnie na stabilizację FUS. Obecnie zbyt wcześnie pracownicy odchodzą na emeryturę, a to przyczynia się do złej kondycji funduszu. W odniesieniu do propozycji rządowej mówiącej o stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat, zaproponował, aby wiek emerytalny był podnoszony o 2 miesiące co 1 miesiąc. Pozwoli to na szybsze zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dlatego też koniecznym jest przeprowadzenie proponowanej przez rząd regulacji. Niewprowadzenie zmian w obecnym systemie emerytalnym będzie skutkowało obniżeniem rentowności polskich obligacji na rynkach finansowych, a co za tym idzie, przyczyni się do wzrostu wiarygodności polskiego państwa.

Ze względu na wagę problemu i konieczność dalszej dyskusji w przedmiotowym zakresie ustalono, że Zespół TK ds. ubezpieczeń społecznych będzie omawiał ten problem na kolejnych spotkaniach. Pierwsze zaplanowana na dzień 7 marca br.

Strona rządowa zobowiązała się do przygotowania i przekazania członkom Zespołu materiałów, o które zwrócono się w trakcie dzisiejszej dyskusji. Materiały zostaną przekazane najpóźniej do środy 29 lutego br.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: