Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 1 marca 2011 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Posiedzeniu przewodniczył Pan Henryk Nakonieczny – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli:
przedstawiciele Ministerstwa Finansów,
przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki
przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
eksperci zaproszeni przez członków Zespołu.
Porządek obrad obejmował:
1. Zajęcie stanowiska w sprawie definicji odbiorcy wrażliwego oraz systemowego mechanizmu jego ochrony - proponowanych w projektach ustaw – Prawo energetyczne i Prawo gazowe.
2. Przegląd transferów społecznych i zwolnień podatkowych w oparciu o materiały przekazane przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
3. Plan prac Zespołu na 2012 rok.
Na początku spotkania Pan Tomasz Tomczykiewicz- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki poinformował, że resort jest w trakcie procedowania nad trzema projektami ustaw: prawo gazowe, prawo energetyczne i projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Podkreślił, że w projektach tych znajdują się rozwiązania systemowe dotyczące definicji odbiorcy wrażliwego w celu wsparcia grupy osób znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej w oparciu o ustawę o pomocy społecznej.
Strona związkowa przypomniała, że problem definicji odbiorcy wrażliwego i jego ochrony był wielokrotnie przedmiotem prac zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, gdzie wówczas zgłoszono wiele zastrzeżeń do proponowanej definicji odbiorcy wrażliwego.
Ustalono, że dyskusja w tym obszarze będzie kontynuowana po dostarczeniu przez Ministerstwo Gospodarki materiałów.
Następnie Maciej Grabowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów udzielił informacji do przekazanego partnerom społecznym raportu pt. „Preferencje podatkowe w Polsce”.
Ustalono dalsze kontynuowanie tematu.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego