Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu TK ds. ubezpieczeń społecznych

15-03-2012

W dniu 14 marca 2012 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

W trakcie tego posiedzenia kontynuowana była, rozpoczęta na forum Zespołu w dniu 27 lutego br., dyskusja nad rządową propozycją podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia.

Posiedzenie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych.

W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli:

 przedstawiciele Ministerstwa Finansów,

 dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy,

 przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

 przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,

 eksperci zaproszeni przez członków Zespołu.

Przewodniczący Zespołu poinformował członków Zespołu o dalszym trybie procedowania przedmiotowego projektu ustawy. Ustalono, że następne posiedzenie Zespołu odbędzie się w dniu 21 marca br. Poinformował też, że w dniu 22 marca 2012 r. odbędzie się posiedzenie plenarne Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, na którym zostanie przedstawione stanowisko Zespołu w przedmiotowej sprawie.

W ślad za przekazanymi materiałami, członkowie Zespołu zapoznani zostali przez Panią prof. Danutę Koradecką – Dyrektora CIOP – z wynikami badań jakie znalazły się m.in. w raporcie CIOP pt. „Ogólna wydolność i sprawność fizyczna aktywnej zawodowo populacji w Polsce” oraz w publikacji CIOP „Zapobieganie wcześniejszej niezdolności do pracy – założenia merytoryczne”.

Ważną informacją jest wyjaśnienie, że o tym, czy ludzie mogą dłużej pracować w zdrowiu, decydują przede wszystkim warunki pracy. Jednym z istotnych wskaźników jest w tym wypadku tzw. wydolność tlenowa, szczególnie istotna w ciężkiej pracy fizycznej. Ta zaś z wiekiem istotnie się zmniejsza. Drugim ważnym czynnikiem jest zdolność adaptacji organizmu człowieka do wysokich i niskich temperatur, która wraz z upływem czasu, pogarsza się.

Istotny jest też wskaźnik zdolności do pracy składający się z czynników obiektywnych (stwierdzone choroby i absencje w pracy) oraz subiektywnych (chęć do pracy, satysfakcja). Biorąc pod uwagę tylko to ostatnie okazuje się, że w Polsce chce nadal pracować 68 proc. osób mających 60 lat i więcej.

Podniesiono kwestię zwiększenia środków na prewencję wypadkową.

Partnerzy społeczni, odnosząc się do wypowiedzi dyrektora CIOP, zgodzili się co do tego, że powinno się zwiększyć wydatki na prewencję wypadkową.

W dalszym ciągu spotkania przedstawiciel strony rządowej w Zespole poinformował o propozycji, przedstawionej w mediach kilka dni wcześniej przez Pana Premiera Donalda Tuska, zgodnie z którą osoby, które utraciły pracę, a mają już wypracowany kapitał wystarczający na minimalną emeryturę, mogły by pobierać świadczenie, mimo że nie ukończyły jeszcze 67 roku życia.

Zaproszona do udziału w posiedzeniu Zespołu Pani Czesława Ostrowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – przedstawiła aktualną informację dotyczącą krajowego rynku pracy.

Wynika z niej, że obecnie nie ma problemu bezrobocia w odniesieniu do osób starszych, gdyż wśród tych po 55 roku życia bezrobotnych jest ok. 22 proc. czyli podobnie jak to ma miejsce wśród ludzi młodych - do 35 roku życia.

Podkreśliła, że sytuacja ta może ulec zmianie ok. 2015 r. kiedy to będzie konieczne zajęcie się przez urzędy pracy aktywizacją zawodową osób w wieku 55 plus, a nawet starszych.

Pani Minister Cz. Ostrowska odniosła się także do poruszonego w trakcie dyskusji tematu dotyczącego Funduszu Pracy.

Według partnerów społecznych obecna formuła zarządzania tym funduszem nie zdała egzaminu, dlatego też wskazana była by jej modyfikacja.

Przystąpiono do dalszej dyskusji dotyczącej rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego.

Generalnie, przedstawiciele organizacji pracodawców w Zespole opowiadają się za wydłużeniem wieku emerytalnego. Jednakże część z nich (BCC, Pracodawcy RP, ZRP) widzą konieczność wprowadzenia rozwiązań osłonowych dla starszych pracowników.

Przedstawiciele organizacji związkowych oraz ZG PZERiI sprzeciwiają się przedstawionej w obecnej formie propozycji rządowej.

Zdaniem związków zawodowych i przedstawiciela środowiska emeryckiego bez:

• reformy rynku pracy,

• unormowania istniejących systemów emerytalnych (mundurówki, KRUS),

• opracowania strategii demograficznej,

• poprawy funkcjonowania służby zdrowia,

• podniesienie wskaźnika dzietności,

etc,

samo podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, nie przyniesie oczekiwanych przez rząd efektów finansowych. Może się wręcz okazać katastrofalne dla obecnych i przyszłych pracowników.

W związku z tym, że zagadnienie to jest bardzo istotne, ze społecznego punktu widzenia - wskazano na konieczność przedłużenia prowadzonych konsultacji społecznych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: