Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
We wtorek 18 września 2012 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Trójstronnej Komisji do spraw prawa pracy i układów zbiorowych.
Posiedzenie prowadził Pan Maciej Sekunda, Przewodniczący Zespołu, PKPP Lewiatan.
Stronę Rządową reprezentował Pan Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Przedmiotem posiedzenia były dwie kwestie:
1) rozpatrzenie Konwencji nr 94 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej postanowień o pracy w umowach zawieranych przez władze publiczne pod kątem możliwości jej ewentualnej ratyfikacji;
2) dalszy ciąg dyskusji nad propozycjami zmian Działu szóstego Kodeksu pracy-czas pracy.
Wprowadzenia do tematu Konwencji nr 94 MOP dokonała Pani Agata Oklińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w MPiPS. Cele Konwencji szczegółowo omówiła Pani Magdalena Wysocka-Madej, Naczelnik Wydziału Koordynacji Współpracy Międzynarodowej w DDP.
W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania uzgodnili, że przed podjęciem stanowiska w sprawie ewentualnej ratyfikacji Konwencji i przekazania tego stanowiska Prezydium TK, podjęta zostanie analiza potrzeby zmian w przepisach prawa polskiego pod kątem dostosowania prawodawstwa krajowego do jej wymogów.
Punkt 2 spotkania rozpoczęto od przekazania przez stronę rządową dwu propozycji projektów dotyczących czasu pracy.
Przedstawiając projekty Pan Minister Radosław Mleczko stwierdził, że są one wynikiem wspólnej pracy zarówno partnerów społecznych, jak i strony rządowej.
Wersja skrócona projektu reguluje kwestie czasu pracy w różnych okresach rozliczeniowych (nieprzekraczającym 4 miesiące, przekraczającym 4 miesiące, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy).
Przepisy usystematyzowane w pierwszym rozdziale otrzymały tytuł „Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy”. W następnym rozdziale noweli zawarte są rozwiązania powiązane z rozdziałem pierwszym. Rozdział te otrzymał tytuł: „Ruchomy i przerywany czas pracy oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych” Przepisy te regulują: pracę w godzinach nadliczbowych; dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych; oraz wprowadzenie powyższych rozwiązań.
Przedstawiony przez p. Ministra R. Mleczkę drugi projekt jest propozycją nowego brzmienia działu szóstego Kodeksu pracy. W tym rozwiązaniu mieszczą się również przepisy zawarte w wersji skróconej.
Oba projekty zawierają różne warianty unormowań.
Ponadto podczas posiedzenia Minister R. Mleczko zaproponował partnerom społecznym powrót do rozpoczętych w roku ubiegłym (posiedzenie wyjazdowe) rozmów na temat telepracy – Jego zdaniem obecne przepisy zawarte w KP wymagają zmian.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego