Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 2 października 2012 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się kolejne – siódme w tym roku – posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
W posiedzeniu, oprócz stałych członków Zespołu i ekspertów również udział wzięli przedstawiciele strony samorządowej oraz kolejowych spółek pasażerskich. Strona rządowa reprezentowana była na spotkaniu przez wiceministrów Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Porządek obrad obejmował:
1. Dyskusja na temat konsekwencji usamorządowienia kolejowych spółek pasażerskich.
2. Dyskusja na temat rozwoju innych – poza środkami unijnymi – źródeł finansowania MŚP, takich jak: rozwój funduszy pożyczkowych i poręczeniowych poprzez dokapitalizowanie instytucji prowadzących te fundusze, zwiększenie możliwości korzystania z Funduszy Venture Capital.
W trakcie spotkania strona związkowa negatywnie odniosła się do procesu usamorządowienia części kolejowych przewozów pasażerskich. Przede wszystkim zwrócono uwagę na sprawy związane z brakiem pieniędzy w systemie, brakiem wspólnej oferty przewoźników oraz zwolnienia pracowników.
Strona samorządowa podkreśliła, że z uwagi na gorszą koniunkturę gospodarczą, oczekiwania finansowe w kwestii rynku kolejowego, nie współgrały z możliwościami dochodowymi. Potrzebne są dalsze rozwiązania formalno-prawne dotyczące Przewozów Regionalnych jako spółki prawa handlowego.
Przedstawiciel Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wyjaśnił, że w celu poprawy infrastruktury kolejowej szczególnie na głównych ciągach przewozowych Górnego Śląska podjęto wiele inwestycji rewitalizacyjnych, finansowanych zarówno ze środków budżetowych jak i z funduszy UE. Najważniejszą kwestią jest wykonywanie przewozów w sposób ciągły, bez względu na podmiot wykonujący przewozy.
W celu kompleksowego omówienia problemów oraz podjęcia próby wypracowania rozwiązań systemowych w tym zakresie, wniesiono o skierowanie tematu pod obrady Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
W II części spotkania przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego przedstawili informację o stanie przygotowania Programu Samorządowa Polska, jako mechanizmu budowy systemu lokalnych samorządowych funduszy pożyczkowych i systemu dokapitalizowania MŚP. Ustalono, że w najbliższym czasie w siedzibie ZRP odbędzie się robocze spotkanie w sprawie próby wypracowania stanowiska Zespołu TK w przedmiotowej kwestii.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego