Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie ZTK ds....

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych

11-04-2013

W dniu 11 kwietnia 2013 r. odbyło się kolejne – czwarte w br. - posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Posiedzenie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych

W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli:

  • przedstawiciele Departamentu Ubezpieczeń Społecznych i Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
  • eksperci zaproszeni przez członków Zespołu.

Porządek obrad obejmował:
1. Dyskusję na temat projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2013 r.
2. Informację Business Centre Club na temat podejmowanych działań w 2012 r.
i w I kwartale 2013 r.
3. Sprawy różne.

Pan Marek Bucior – Podsekretarz Stanu w MPiPS omówił rozwiązania zaproponowane w przedmiotowym projekcie. Poinformował, że przedłożony projekt ustawy został przygotowany w oparciu o założenia przyjęte przez Radę Ministrów w dniu 24 lipca 2012 r. i jest obecnie przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Projekt przygotowano ze względu na konieczność wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych, które nakładają na instytucje państw członkowskich, w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, obowiązek wymiany informacji drogą elektroniczną przez System Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (EESSI).
EESSI to system informatyczny, który przyspieszy i ułatwi wymianę informacji między instytucjami ds. zabezpieczenia społecznego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie wymiana danych niezbędnych do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców odbywa się za pośrednictwem zwykłej poczty na formularzach i dokumentach papierowych. System EESSI powinien rozpocząć działanie w dniu 1 maja 2014 r., co oznacza że od tego momentu w ramach wspólnej, bezpiecznej europejskiej sieci, przekazywanie danych będzie się odbywać elektroniczne, z pełnym zapewnieniem ich poufności i ochrony.
Proponowane przepisy umożliwią włączenie polskich instytucji do europejskiego systemu elektronicznej wymiany danych w obszarze zabezpieczenia społecznego między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Oznacza to, że w sprawach dotyczących zabezpieczenia społecznego wymiana informacji między instytucjami poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej będzie odbywać się przez przekazywanie standardowych dokumentów elektronicznych (SED).
Elektronicznej wymianie będą podlegać dane, które umożliwią przyznanie świadczeń z tytułów:
- starości,
- inwalidztwa,
- choroby,
- macierzyństwa (ojcostwa),
- wypadków przy pracy i choroby zawodowej.
Dotyczy to także danych dotyczących nabycia prawa do: rent rodzinnych, zasiłków na wypadek śmierci, świadczeń dla bezrobotnych, a także świadczeń przedemerytalnych i rodzinnych oraz specjalnych świadczeń pieniężnych o charakterze nieskładkowym (w Polsce przykładem takiego świadczenia jest renta socjalna). Wymianie będą podlegać również dane pomocne w odzyskiwaniu należności w innym państwie członkowskim. Dane te w postaci standardowych dokumentów elektronicznych (SED) będą przesyłane przez system EESSI do właściwych odbiorców (instytucji właściwych dla danej kategorii świadczenia) w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. EESSI zapewni szybkość wymiany informacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego poszczególnych państw członkowskich, co przyspieszy weryfikację uprawnień, a w efekcie wypłacanie świadczeń osobom uprawnionym. Ponadto, nowe regulacje zapewnią szybsze i skuteczniejsze gromadzenie danych oraz sprawniejszą weryfikację uprawnień do świadczeń.

Uczestniczący w spotkaniu partnerzy społeczni, poparli rozwiązania przedstawione przez resort pracy, w odniesieniu do przedmiotowego projektu, co znalazło odzwierciedlenie w przyjętym przez Zespół, Stanowisku w tej sprawie – w załączeniu.

W punkcie 2 porządku obrad, głos zabrał Pan Wojciech Nagel – reprezentujący Business Centre Club w Zespole, przedstawił szczegółową informację na temat inicjatyw podejmowanych przez jego organizację - szczególnie tych, związanych z działalnością Zespołu, ale nie tylko, w 2012 r. i w I kwartale 2013 r. Obecni na posiedzeniu otrzymali przedmiotową informację w formie papierowej.

W sprawach różnych – Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu – reprezentant Związku Rzemiosła Polskiego – poinformował o fakcie przyznania mu, przez Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nagrody I stopnia, za ostatnią książkę, pt. "Globalna transformacja biznesu i społeczeństwa" napisaną przy współpracy Maria Raicha i Simona Dolana. Wydanie tej pozycji zostało sfinansowane przez Związek Rzemiosła Polskiego.

Termin kolejnego posiedzenia Zespołu, został wstępnie ustalony, na 26 kwietnia 2013 r.
 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: