Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Konferencja „Problemy rynku pracy w okresie spowolnienia gospodarczego. Działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej”

17-04-2013

16 kwietnia 2013 r. w siedzibie  Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego Warszawie odbyła się konferencja „Problemy rynku pracy w okresie spowolnienia gospodarczego. Działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej”, zorganizowana przez resort pracy i CPS „Dialog”. Okazją do spotkania było przygotowanie przez Ministerstwo regulacji prawnych, które miałyby za zadanie łagodzić odczuwane przez podmioty rynku pracy skutki spowolnienia gospodarczego. Tego rodzaju aktywność jest nie tyle instrumentem polityki zatrudnienia, co narzędziem stymulowania efektywności działań.

Konferencja umożliwiała, zgodnie z ideą dialogu społecznego, wspólne omówienie tak ważnych i aktualnych dla polskiego rynku pracy kwestii – co podkreśliła, witając uczestników konferencji, Dyrektor CPS „Dialog” Iwona Zakrzewska. Spotkanie wpisało się w cykl debat organizowanych w Centrum, którym niezmiennie przyświeca idea rozwoju dialogu społecznego w Polsce.

W spotkaniu udział wziął dr hab. Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zaznaczył, że cieszy go obecność w debacie nie tylko przedstawicieli partnerów społecznych, ale też środowisk naukowych, eksperckich i gospodarczych. Wiceminister omówił nowy projekt ustawy przygotowanejprzez MPiPS – Ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego.

Profesor Jerzy Wratny, Kierownik Zakładu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych,wswoim wystąpieniu skoncentrował się na wyzwaniach stojących przed dialogiem społecznym w okresie spowolnienia gospodarczego, zwłaszcza na szczeblu wewnątrzzakładowym. Z kolei Zbigniew Żurek, Wiceprezes Business Centre Club odniósł się do działań ustawodawczych MPiPS w obliczu spowolnienia gospodarczego i trudnych rozmów w gronie partnerów społecznych. Z zadowoleniem podkreślił większą aktywność urzędów pracy w wychodzeniu do klienta.

Doktor Grażyna Spytek-Bandurska, reprezentująca na konferencji Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiła wyniki badań wśród przedsiębiorców dotyczące tzw. pakietu antykryzysowego z 2009 r., zaś dr Anna Reda z  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego omówiła dylematy rynku pracy i prawa pracy w obliczu spowolnienia gospodarczego. Prelegentka skoncentrowała się na problematyce rynku pracy, instytucjach rynku pracy i roli dialogu społecznego we wprowadzaniu elastycznego czasu pracy.Pełne sprawozdanie z konferencji ukaże się w najbliższym numerze kwartalnika „Dialog. Pismo Dialogu Społecznego”.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: